Sayfa 671/671 İlkİlk ... 171571621661669670671
Arama sonucu : 5364 madde; 5,361 - 5,364 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Dell Technologies
    45 dolardan 164,08 USD gitmiş.
    +118,17 (%257,39)geçen yıl

2. Merhabalar

SGK emekli maaşımızın bağlanmasına kalan önümüzdeki 20 yılılık süre boyunca finansal emeklilik planımız çerçevesinde, toplam portföyümüzün değer artış kazancına yönelik enflasyon portföyü dışında kalan bir kısmından düzenli nakit akış yaratma hedefimiz var. Bu kapsamda alttaki opsiyonlarımız altta:
    * tahviller
    * gayrimenkul kirası
    * türk temettü hisseleri
    * yurtdışı temettü hisseleri

Tahviller konusunda 2024 vadeli TC Hazinesi USD bazlı tahvilleri 8% YTM veriyor, kupon verimi de 7,5%. Güzel getiriler. Avantajı (iflas riski görmüyorum) garanti bir nakit akışı sağlaması, dezavantajıysa sabit kupon getirisinin zaman içinde enflasyon karşısında eriyecek olması.

Gayrimenkul kirası: Ev alıp kiraya vermek tarzı bir yatırım. Ancak parayı ve nakit akışını tek eve bağlamak(10 tane ev alalım diyebilecek durumda değiliz), evin idamesi işlemleri, kiracı sorunları vb nedenlerle çok verimli olur gibi gelmedi.

GYO hisseleri de dahil Türk temettü hisseleri malesef bırakın gerçek enflasyon, dolar karşısında bile değerini koruyamıyor. Bu nedenle kapsam dışı kalıyorlar.

Bu noktada kalan tek alternatif yurtdışı temettü hisseleri/fonları. Bu kapsamda bir kaç sorum var:
    * Vergi avantajı nedeniyle hisse/ETF yatırımı önerebileceğiniz ülke var mı? Varsa avantajları neler? Örneğin temettülerden kesinti yapmayan ya da Türkiyede mukimsek kaynakta kesilen vergiyi kolayca iade alabileceğimiz şekilde çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması olan ülkeker gibi..

* Düzenli ve reel bazda artan temettü veren, önerebileceğiniz şirketler/ETFler var mıdır?

* Türkiyede yaşayıp, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması bulunan bir ülkede düzenli olarak temettü alıp düzenli şekilde temettü kesinti iadesi alan kimse var mı? Prosedürü anlatır mısınız, işlem ne kadar sürüyor, kim aracılığıyla yapıyorsunuz?? Bu geri iade ödemesi kapsamda yapılan işlemlerden çıkan giderler vb neler?
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Merhaba sizden bir süre önce emekli olmuş biri olarak, bende emekli maaşının zaman içinde eridiğini düşünerek gayrimenkul yatırımı yapmıştım. Sonuçta emekli maaşı düşer ancak kira artar mantığı ile. Ama sağolsun 1 saat sonra ne olacağın belli olmadığı ülkemizde uzun vadeli plan yapmak imkansız. Kira artmayınca evi satıp eurobond'a geçtim. Ev dertleri kiracı ile uğraşma vs dertlerine göre şimdilik daha iyi bir çözüm ama vergiye girdiğinden %7.5 getiriden yaklaşık %20-25 vergi kesintisini dikkate almalısınız. Ancak evliyseniz ortak hesap açıp hiç vergi veremeyebilirsiniz de.

Ben vergiye girdiğimden dönen eurobond ödemelerini değerlendirmek için Amerikan temettü ETF'lerine yöneldim. Onlarda da kaşılıklı anlaşma gereği gelen temettünün %20si amerika tarafında vergi olarak kesiliyor. Ayrıca bizde de vergi bildirimde bildirmek gerekiyor.

Midas'tna JEPI,JEPQ,SVOL,SCHD,FEPI gibi bazı ETF'lerden aldım. Ancak başka ETF önerilerine açığım

Galiba burada bazı arkadaşlar Interaktif brokers firmasında irlanda üzerinden yatırım yaptıklarında vergi çıkmadığından bahsetmişlerdi. Bildiğim kadarıyla bu aracı kurumda tüm dünya Eurobondlarıda alınabiliyor. Ayrıca bizim Eurobondlar daha düşük fiyattan alınabiliyor. O konuları araştırmanızı öneririm. Benim ingilizcem pek yeterli olmadığından IB de hesap açmaya cesaret edemedim
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

Sayfa 671/671 İlkİlk ... 171571621661669670671

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •