Sayfa 787/787 İlkİlk ... 287687737777785786787
Arama sonucu : 6292 madde; 6,289 - 6,292 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IX

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku

umarım anlaşılmıştır.

Fizikiye geçerek aslında kaybettiğim veya enflasyona karşı eriyen dolarları gördüm. Teşekkürler.

Alıntı Originally Posted by Mombasa kampala Yazıyı Oku
    Zaten dolarını getiren bıyıklı bıyıksız yabancıya operasyon çekilmeyecekki.

Onlar ne zaman mr. şimşek’in düğmeye basacağını biliyorlar.

Bunların hala millet vatandaş için çabalayıp didindiğine inanan var mı yahu ?

Bu sefer dolabı uluslararası döndürüyorlar.

Halkmış enflasyonmuş fasa fiso

Kendi küfelerini doldurma derdindeler mütemadiyen.

Ara sıra “ mış “ muş gibi yapacaklar ki dikkat çekip tepki toplamasınlar.. zaman kazanmak için

En sonda yine bi suçu atacak birileri bulunur

Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Evet hocam aynen öyle
    Yatırılacak teminat kurumdan kuruma biraz farkediyor ama kabaca %20 diyebiliriz

Şu ara viop nema oranı yaklaşık %50
    Yani paranızın %20si %50den, kalan %80i de %61den değerlenmiş olacak.
    Neti %54 civarı bişey yapıyordur
    54-38=%16 dolar bazlı getiri oluyor

*Viop pozisyonu terse düşerse yani dolar düşerse teminat tamamlama için para lazım olur, bir miktar likit bulundurmakta fayda var.
    *Sonuca çok etki etmez ama, komisyon ve vergiyi(viop) hesaba katmadık
    Bu kadar risk alacak bilgim yok, fiziki kaldığım için avunuyorum, züğürt avuntusu da olabilir.
    There is no escaping risk altogether and the future looks pretty grim.. So, not being aware of the facts can't be regarded as an excuse. Rules, without them, we'd live with the animals. If the rule you followed brought you to this, of what use was the rule?

2.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Evet hocam aynen öyle

*Viop pozisyonu terse düşerse yani dolar düşerse teminat tamamlama için para lazım olur, bir miktar likit bulundurmakta fayda var.
    tamamdır hocam. çok teşekkür.

3.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Evet hocam aynen öyle

Yuji hocam hiç viop yapmayan biri olarak hesaplamayı şöyle yapıyorum. Shorts arkadaşın verdiği örnekten yola çıkarak;

kontrad yapılan tarihdeki kur fiyatı : 32,20
    vade sonundaki kur fiyatı : 35.55

Burada doların yükseleceği varsayılmış. Ki; dolar yükseldi. fakat 37.00 oldu diyelim. İşte o zaman

Kar/ Zarar= (Satış Fiyatı-Alış Fiyatı) x Sözleşme büyüklüğü x Sözleşme adedi

Yukarıdaki formüle göre vade sonunda sizin doları almak için ödeyeceğiniz toplam fiyat ortaya çıkar. Örnek vade sonu hesaplamada kur farkından doğan fark 400.000 tl olsun diyelim. Bu arada faiz getirisi de 480.000 tl olsun diyelim. 480.000 - 400.000 = 80.000 tl getiriniz oluyor. Doğrumudur.

Bir de şu var. 24 aralık 2024 tarihli kontratlar için döviz kuru 40.315 belirlenmiş. Bu da bize doların yıl sonunda nereye gideceği hakkında bir fikir veriyor. Gerçi kontrat döviz kur fiyatları belirli aralıklar ile güncelleniyor ama günlük mü bilmiyorum. Sonuç olarak viop da terste kalmak ihtimali de mümkün görünüyor.

4.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    buradaki işleyiş şöyle değil mi sn yuji?

yine aynı örnekten gideyim. diyelim 100K dolarım var. bugünkü 32,20 kurdan tl ye çeviriyorum, 3.220.000 tl ediyor. onu, bulursam %58 ile 92 gün vadeli tl mevduata yatırıyorum. bununla birlikte gidip viop'tan 92 günlükte (şimdi baktım ağustos sonu usd/try 35,25) yıllık %38 e tekabül eden 100K dolarlık kontrat satın alıyorum. vade sonu dolar ne olursa olsun dolar bazında yıllık %20 faiz elde ediyorum..

ancak burada şu da var değil mi?.. o kadar kontratı almak için (100K dolar kontratın tl karşılığı ne olur bilmiyorum) viop hesabıma da hayli yüklü bir miktar tl teminat yatırmam gerekecektir, vade boyunca takasbank tl faizi üzerinden gecelik nema alacak olan..

doğru mudur?
    Arkadaşlar bakıyorum Simyacılar gibi ölümsüzlük iksirini bulmuşsunuz

Yahu bir düşünün öyle garantili bir kazanç olsa herkes yapar. Sakın ha bilmediğiniz sularda yüzmeyin, boğulursunuz.

Viop ta terste kalırsanız sürekli üzerine teminat tamamlamanız gerekir. Diyelimki dolar ağustos sonunda 33.00 te kaldı. Sizin vioptaki 100 k $ lık pozisyonunuz 7.200.000 TL zarar yazar.

Bilmeyen arkadaşlar da bu konuda yanlış yönlendirmesin, büyük zarara neden olursunuz.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 787/787 İlkİlk ... 287687737777785786787

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •