PDA

View Full Version : Motorlu Taşıtlar Verginizi ödemeden lütfen okuyunuz.. Ödediyseniz de okuyunuz..

okyt
03-01-2011, 20:11
Ödediğiniz vergi aracınızın kasko değerinin %5 inden fazla ise bir alt vergi diliminden ödeme yapabilirsiniz.

Ayrıca geçmiş 5 yıla ait ödediğiniz vergi buna göre fazla ise bunu geri alarak ciddi bir zarardan dönmüş olacaksınız..

Ayrıntıları aşağıda..

Nasıl mı olacak?

Adım Adım Motorlu Taşıtlar Vergisi iadesi

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu 5. Maddesine dayanılarak çıkartılan 14.12.2004 tarihli 2004/8327 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince; 1.1.2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, indirimli MTV uygulaması başlatılmıştır.

Tüketiciler Birliği siz değerli tüketiciler için MTV indirimine hak kazanan araçları tek tek tespit etmeye çalışmıştır. Ancak, listenin tam olarak doğru olduğunu iddia edemeyiz. Bu sebeple, aracınız listede gözüküyor olsa dahi, ruhsatında panelvan, kamyonet, minibüs vb. işli ise indirimden yararlanamıyorsunuz demektir. Bunun yanında aracınız listede gözükmüyor olsa dahi, belirttiğimiz adımları tek tek takip edip aracınız için MTV indirimini kontrol etmenizde fayda vardır. MTV araç raporunu indirmek için tıklayınız.

Uygulama gereğince, otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri araçlar bakımından ödenecek olan vergi tutarlarının, aracın o yıla ait kasko sigortası değerinin %5’ini aşması halinde, MTV aynı yaş grubunda bir alt kademede bulunan taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanır.
Başvuruyu araç sahibinin yapması gerekmektedir. Vergi dairesi kendiliğinden inceleme yapma yetkisine sahip değildir. Bu uygulama için 5 yıllık zamanaşımı öngörülmüştür. Bundan dolayı, son 5 yıla ait ödediğiniz bütün MTV leri gözden geçirmenizde fayda olacaktır.
Tüketiciler Birliği’nin tespitlerine göre, özellikle 1801-2000 cm3 motor hacmine sahip 4-11 yaş arası otomobillerin önemli bir kısmı fazladan MTV ödemiş bulunmaktadır.
Senelik, yaklaşık 500 TL’nin cebinizde kalmasını sağlayacak uygulama için aşağıdaki adımları tek tek izlemeniz gerekmektedir.

1) Öncelikle, aracınızın 2010 yılı kasko değeri hakkında bilgi edinin.
2) Aracınızın 2005-2009 yılları arasındaki kasko değerini de tek tek tespit ederek not edin.
3) Aracınız için 2005-2010 yılları arasındaki ödediğiniz MTV yi belirleyin.

4) Şimdi, son olarak bütün yıllara ait MTV ile kasko sigortası değerini tek tek karşılaştırın. Eğer bir yıla ait ödediğiniz MTV, aracınızın kasko sigortası değerinin %5 ini geçiyorsa, bir alt kademeden ödemeniz gereken MTV sini o yıl için fazla ödediniz demektir. Misal olarak, 1900 cm3 motor hacmine sahip 4 yaşında (2007 model) bir arabanız olsun. Aracınızın 2010 MTV si 1384TL dir. Eğer aracınızın kasko değeri 27.680 TL den daha az ise aracınızın kasko değerinin %5 i ödediğiniz MTV miktarından daha az demektir. Bu durumda indirimli MTV uygulamasına hak kazanmış bulunmaktasınız. Yani, 1384 TL yerine bir alt kademede bulunan 893TL tutarındaki MTV yi ödemelisiniz.
5) Bu aşamalardan sonra, 2005 ile 2009 yılları arasında fazla ödediğiniz bir MTV tespit ederseniz, en yakın yetkili sigorta acentesine başvurarak aracınız için kasko değer bildirim formu düzenlenmesini talep ediniz.
6) Son olarak, yetkili acente şirketinden aldığınız formla birlikte bağlı bulunduğunuz vergi dairesine düzeltme dilekçeniz ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

http://www.tuketiciler.org/?com=files.read&ID=1&pID=146

http://www.tuketiciler.org/?com=files.read&ID=1&pID=146

DoğuTürk
08-01-2012, 19:57
benim derdim başka

bir de size sorayım arkadaşlar;

24 kasım 2011 de sıfır araç aldım ; şimdi internetten mtv 2012 1.taksidini ödeyeyim dedim
bir baktım 2011 2. taksit ödenmemiş gözüküyor ; 2011 2.taksidi benim mi ödemem gerekiyor
ben anahtar teslimi aldım aracı ; 100 kere teyid aldım bir kuruş odemeyecegım dıye ; yarın ilk fırsatta bayi yi arayacagım ama
arkadaşlardan bilgi alabilirsem sevinirim

DoğuTürk
08-01-2012, 20:04
üstelik bir aylık ta faiz işlemiş

DoğuTürk
08-01-2012, 20:28
mtv nin 2. Taksidi temmuz sonuna kadar ödeni sen ödmeyeceksin bayinin ödemiş olması lazım.

bende oyle bılıyorum baskanım
ama internet vergi dairesinde 2011 in 2.taksidine faiz bile işlemiş gozukuyor
peki bayi bunu odemedıyse ben trafıktekı işlemleri nasıl sorunsuz bir sekılde hallettim

DoğuTürk
08-01-2012, 20:46
Trafikçi arkadaşlar varsa aramızda ; onlar iyi bilir aslında

ayhan53
08-01-2012, 22:03
Trafikçi arkadaşlar varsa aramızda ; onlar iyi bilir aslında

teessüf ediyorum trafikçilere git trafik cezası sorusu sor :) neyse beni cevaplamamış say

ooz
08-01-2012, 22:09
benim derdim başka

bir de size sorayım arkadaşlar;

24 kasım 2011 de sıfır araç aldım ; şimdi internetten mtv 2012 1.taksidini ödeyeyim dedim
bir baktım 2011 2. taksit ödenmemiş gözüküyor ; 2011 2.taksidi benim mi ödemem gerekiyor
ben anahtar teslimi aldım aracı ; 100 kere teyid aldım bir kuruş odemeyecegım dıye ; yarın ilk fırsatta bayi yi arayacagım ama
arkadaşlardan bilgi alabilirsem sevinirim

sizin ödemeniz gerekiyor..bazı uyanık bayiler mtv'yi kendi yükümlülüklerinden saymıyorlar..o nedenle size kalıyor..alırken özellikle sormak gerekiyor mtv'si ni ben mi ödeyeceğim diye..

hatta pazarlığa oturmak lazım..benim başıma geldi geçen yaz..temmuzda araç aldım..mtv'yi ödeyin dedim..yok dediler..o zaman almıyorum dedim..tamam deyip ödediler..

ayhan53
08-01-2012, 22:19
31 ocak ve 30 temmuzda araba kimdeyse vergiyiödemekle o mükelleftir başkada bi şey demeyeyim yok öyle 31 ocağı ve 31 temuzu geçti mi araba kimin üzerine ise o öder.son ödeme tarihinde araç kimin üzerine kayıtlıysa mükellef odur.
ozz un dediği sadece pazarlık ederekyapabileceğin bir şey yoksa arabayı 31 temmuzdan önce aldınsa vergide alana geçer bayiiyi zorlayarak ödetebilirsiniz ama ödemese borç bayinin diye itiraz edemezsin oysa doğutürk kasımda almış yani aaracın mtv sinin son ödeme tarihinden yaklaşık 4 ay sonra almış aracın işlemesi gereken faizide bir ay değil 4 aydır. nhepside bayiye aittir. ama mtv si ödenmemiş bir aracında trafiğe tescili ve ruhsatının çıkarılması mümkün değildir. bence o başka bir şey yada teknik hata var.

[ YATIRIMCI ]
09-01-2012, 08:25
bende oyle bılıyorum baskanım
ama internet vergi dairesinde 2011 in 2.taksidine faiz bile işlemiş gozukuyor
peki bayi bunu odemedıyse ben trafıktekı işlemleri nasıl sorunsuz bir sekılde hallettim
--------------------------------------------------------------------------------
sn DoğuTürk

Kesinlikle bir hata var. Bu hatanında internet vergi dairesinden kaynaklandığını sanıyorum.
Sizin yapmanız gereken aracınızın dosyasından. Ödendi makbuzunu alıp bağlı olduğunuz vergi dairesine gidip
makmuzu işletmeniz gerekir. Eğer dosyanızda makbuz yoksa. Aracı satın aldığınız acenteden makbuzu isteyin.

NOT Dosyasında zorunlu trafik sigorta poliçesi ve plaka vergisi ödendi makbuzu olmadan aracın tescil işlemlerini yapamazlar.

DoğuTürk
09-01-2012, 17:26
Baskanımm pardon ;
Ben sadece mtv yatırılmadan bana nasıl plakayı verdiler onu aslında trafıkçı bır arkadas varsa ondan ogrenmek nıyetiyle dediydim

bugun bayi yi aradım ; aaaa nasıl olmuş falan,filan ,inceleyip sizi arayalım dediler
1 saat sonra arayıp ; en kısa zamanda halledeceklerini soyledıler ;

bılgı veren herkese tsk'ler

ayhan53
09-01-2012, 17:33
Baskanımm pardon ;
Ben sadece mtv yatırılmadan bana nasıl plakayı verdiler onu aslında trafıkçı bır arkadas varsa ondan ogrenmek nıyetiyle dediydim

bugun bayi yi aradım ; aaaa nasıl olmuş falan,filan ,inceleyip sizi arayalım dediler
1 saat sonra arayıp ; en kısa zamanda halledeceklerini soyledıler ;

bılgı veren herkese tsk'ler

bi maliyeci olarak hepsini ben diyebilirdim :)trafikçilerde maliyeden geçmeden izin vermezler.

Koray
10-01-2012, 15:13
Bir zamanlar ÇKF'leri yatırmayıp bu parayla kendi işlerini gören MUAMELECİLER vardı ...

Hatta bunlardan biri işinin o kadar ehliydi ki BELEDİYE BAŞKANLIĞI adaylığını finanse etmiş idi ...

90'lar çok acaipti ...

Şimdilerde o zamanki cingözlerin hepsi sınıf atlamış durumda böylede olunca tarihten şöyle bi laf gelir aklıma,

"Zenginliğin temelinde suç yatar"