Sayfa 66/66 İlkİlk ... 1656646566
Arama sonucu : 525 madde; 521 - 525 arası.

Konu: GOODY - Goodyear

1.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    ...............................................VUK .....SPK
    C-NET SATIŞLAR...................... 8.778...9.527
    D-SATIŞLARIN MALİYETİ (-) .... -7.093.. 8.494
    BRÜT SATIŞ KARI VEYA ZARARI 1.685....1.033

Pazarlama, Satış ve Dağıtım(-)-359.047..-383.097
    Genel Yönetim Giderleri (-).....-293.767..-142.727
    .......................................6AYLIK..... 2.Ç.....FARK.....1.Ç
    Hasılat............................ 9.527..... 3.857...=5.670...5.230
    Satışların maliyeti .......... (8.494)....(3.517)=(4.977)....(4.591)
    BRÜT KAR...................... 1.033........340....=.693.....638
    Genel yönetim giderleri..... (142)......(46)...=(96).....(89)
    Pazarlama giderleri........... (383).....(197)...=(186)....(171)

**1. ÇEYREK, 6 aylık gösterimde yaklaşık %8.41 enflasyon düzeltmesi ile taşınmış.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ..............................................--6AYLIK--------İLK ÇEYREK)
    ...............................................VUK .....SPK.....VUK**..SPK
    C-NET SATIŞLAR...................... 8.778...9.527...5.005...5.230
    D-SATIŞLARIN MALİYETİ (-) .... -7.093.. 8.494...3.745...4.591
    BRÜT SATIŞ KARI VEYA ZARARI 1.685....1.033...1.259....638

**1. çeyrekte VUK da enflasyon muhasebesi yapılmamış.
    Son düzenleme : ft-2; Dün saat: 07:54.
    Türkiye'de her şey olabilirsin ama rezil olamazsın. M.Mungan

2.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    ...............................................VUK .....SPK
    C-NET SATIŞLAR...................... 8.778...9.527
    D-SATIŞLARIN MALİYETİ (-) .... -7.093.. 8.494
    BRÜT SATIŞ KARI VEYA ZARARI 1.685....1.033

Pazarlama, Satış ve Dağıtım(-)-359.047..-383.097
    Genel Yönetim Giderleri (-).....-293.767..-142.727
    --genel yönetim gideri içindeki anormal farkın nedeni, muhtemelen lisans-royalty giderinin VUK da genel yönetim gideri içinde, SPK da ise satışların maliyeti içinde gösterildiğinden kaynaklanıyor olsa gerek ; böylece ticari sırrı göstermemiş oluyorlar sanırım. Brisa da ticarı sır değil, genel yönetim gideri içinde...brisa ile goody arasındaki brüt kar marjının çok farklı olmasının en büyük nedeni de bu...

brisa
    da 6 aylık Royalty ve satış komisyonu giderleri 242.460.561 net cironun %1.6 sı na tekabül ediyor.

3.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --geçen ay, şirket ile yapmış olduğum yazışma...cevaplar koyukaştırldı.

Sayın Yönetici,
    Uzun süredir GOODY hissedarıyım. Son gelen finansal tabloda brüt kar marjı VUK a göre %25 iken, SPK ya göre %12 ye düşmüş. Enflasyon muhasebesi ile bir miktar fark bekliyordum ama takip ettiğim diğer sanayi şirketlerinde böylesine büyük bir farklılık göremedim. Bundan sonraki finansal tablolarda da benzer gösterim olup olmayacağını anlamak ve yatırım kararımı yeniden değerlendirmeyi düşündüğümden VUK a göre hazırlanmış olan satışların maliyeti tablosu ile SPK'ya göre hazırlanmış maliyeti tablosunu (direkt ilk madde malzeme gideri, direkt işçilik gideri, genel üretim gideri, amortisman gideri ile yarı mamül ve mamül değişimlerini) görmek ve karşılaştırmak istiyorum.

Vergi beyannamesi için son onaylama tarihi 22 Mayıs 2024 idi. 1. çeyrek TFRS’ye göre raporumuz, enflasyon muhasebesi nedeniyle bu dönem vergi beyannamesinden sonraya sarktı. Bu nedenle mevzuta gereği zorunlu olarak VUK mali tablomuzu KAP’ta açıkladık. Sermaye Piyasası Mevzuatına göre düzenlenmediğini de açıklamamızda belirttik. VUK’a göre hazırlanan mali tablo sadece vergi otoritelerine sunulmak için hazırlanmaktadır, genel amaca hizmet eden bir raporlama seti değildir. Değerlendirmelerinizi bu bilgi ışığında yapabilirsiniz. Kamuoyuna açıklanmamış olan bir bilgiyi münferit olarak paylaşamıyoruz mevzuat gereği. İlerleyen dönemlere ilşkin beklenti yayınlamıyor Şirketimiz.

Ayrıca, finansal tabloların ara dönemlerde gelir tablosu ile ilgili hiçbir ayrıntı-dipnot verilmemesi de biz yatırımcıların geleceğe dönük bir karar almasını da etkilediği gibi acaba görülmesi istenmeyen bir şeyler mi var sorusunu akla getirerek yatırımcıların uzaklaşmasına yol açıyor. Benzer işi yapan BRİSA da çok ayrıntı olması nedeniyle haksız rekabet oluşturuyor. Yeterli bilgi içermeyen bu gösterim şekli, SPK nın finansal tablolarda bulunması gereken asgari şartları karşılaştırıyor (karşılıyor OLMASI LAZIM YANLIŞ YAZMIŞIM) mu?.

Finansal tablolarımıza ve dipnotlarına ilişkin bilgilendirmeleri mevzuat gereği, tüm yatırımcılarımıza KAP üzerinden eş zamanlı olarak yapıyoruz. KAP aracılığıyla kamuya ilan edilecek finansal rapor formatlarında yer alması gerekli asgari unsurlar, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından yayımlanan Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS) kapsamında belirlenmektedir. Şirketimizin finansal tablo ve dipnotları bu kapsam çerçevesinde hazırlanmaktadır. Bununla birlikte talepleriniz ilgilileri ile paylaşılmaktadır.

Royalti ve lisans ücretleri, finansal tabloda ilişkili kuruluşlar ile ilgili tablolardan hizmet gideri kalemi içinde mi; gelir tablosunda genel yönetim giderleri içinde mi yoksa satış-pazarlama ve dağıtım kaleminde mi yer alıyor?.

Lisans bedeli gelir tablosunda satışların maliyeti kaleminde yer alır.

İstemiş olduğum bilgilerin verilmesini ve sorularımın cevaplandırmasını arz ve rica ederim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılarımla,
     Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    Sayın Yönetici,

Hızlı bir dönüş yaparak cevap verdiğinizi için tekrar teşekkür ederim. Lakin istek ve sorularımdan bir kısmı cevaplanmamış bir kısmı da yetersiz cevaplandırılmıştır.

Benzer işi yapan rakip BRİSA da VUK a göre brüt kar marjı %25..8 iken SPK da %28 e çıkarken; GOODY de %25 den %12 ye düşmesinin açıklanması gerekir; çünkü VUK ve SPK da satılan mamül maliyetini hesaplama yöntemi küçük kozmetik düzenlemeler haricinde(ihmal edilebilir) ayni olup, farklılık ancak enflasyon muhasebesinin gerektirdiği düzeyde olabilir. Böyle büyük bir farkın olabilmesi için, VUK hesaplamasına girmeyen bir meblağ, SPK hesaplamasına girmiş olması lazım..

Ben sizden geleceğe yönelik bir bilgi istemedim. Verilmesi gereken bilgilerden yatırım kararımı kendim vereceğim. Eğer münferit olarak veremiyorsanız, bu bilgiler ticari sır olmadığı için kamuya açıklamada bir sakıncası olmadığına göre, faaliyet raporunda ve bilançolarda verebilirsiniz. Ayrıca, her bilanço öncesi hisseyi iyi bilanço gelecekmiş gibi yukarı çekip bilanço öncesi, hisse satışı yapıldığına göre insider trading ihtimali çok yüksek olduğunu düşündürüyor (bilgiye ulaşmak asimetrik).

Lisan bedeli ilişkili kurum açıklamalarında hizmet gideri içinde mi gösteriliyor sorusuna net cevap alamadım. Diğer bir şekilde sorayım: İlişkili kurumlardan alınan hizmet bedeli içinde lisans-royalti bedelleri de var mı?; hizmet bedeli nelerden oluşmaktadır?

Bilgi alma talebinin, şirket organları tarafından reddedilmesinin haklı sayılabilmesi için, şirket sırlarının ifşa olması ve bundan dolayı şirket menfaatlerinin zarar görmesi veya tehlikeyle karşı karşıya kalması gerekir. “Yönetim kurulu veya denetçiler, pay sahibine pay sahipliği haklarını bilinçli bir şekilde kullanabilmesi için zorunlu olan ve şirket sırlarının açıklanması sonucunu doğurmayan ya da menfaatini tehlikeye sokmayan bilgileri vermekle yükümlüdürler.
    https://hukuk.deu.edu.tr/wp-content/...EUZ-ATALAY.pdf

Sorduğum soruların yeniden cevaplandırılmasını ve bilgilendirmenizi arz ve rica ederim.

Ticari sır kapsamına girmeyen bilgilerimiz önemlilik eşiklerinin üzerinde kalması durumunda KAPâ€â•ta yayınlanıyor. Ticari sırlar ve önemlilik eşiği altındaki bilgiler KAPâ€â•ta yayınlanmamaktadır.VUK tablo yayınlanırken SPK düzenlemelerine uygun olmadığı belirterek yayınlanıyor. VUK tablo ile TFRS tablo arasındaki farkları açıklama yükümlülüğümüz bulunmamaktadır. Şirketimiz dışındaki şirketler hakkında herhangi bir yorum yapmamız da söz konusu değildir. Daha önce de belirttiğimiz üzere VUKâ€â•a göre hazırlanan mali tablo sadece vergi otoritelerine sunulmak için hazırlanmaktadır, genel amaca hizmet eden bir raporlama değildir.

İçsel bilginin gizliliğinin sağlanması konusunda Şirketimiz mevzuatta yer alan yükümlülüklerinin tamamını yerine getirmektedir. Bilanço açıklanmadan önce ilgili finansal dönemin son ayının 15â€â•inden itibaren bilanço açıklandıktan sonraki 2. iş gününün sonuna kadar içsel bilgiye erişimi olan kişilerin, birinci derece yakınlarının ve hane halkının alım satım yapmasının yasak olduğu bilgisi kendilerine verilmektedir. İçsel bilgilere erişimi olan kişiler listesi Merkezi Kayıt Sistemiâ€â•ne bildirilmektedir. Bu konuda herhangi bir şikayetiniz, inceleme talebiniz varsa SPKâ€â•ya başvurabilirsiniz.

Lisans bedeli gelir tablosunda satışların maliyeti kaleminde yer alır, bilançoda ise ilişkili taraflara ticari borçlar altında yer alır.

--------------------------------------------------------------

Hızlı cevabınız için bir kez daha teşekkür ederim.

Uzun zamandır bu hissedeyim. Zararım çok büyük, giderek de büyümükte. VUK beyannamesinden sonra geleceğe yönelik olumlu bir düşünce hasıl oldu ve daha fazla yatırım yaptım; zararımı azaltmayı umarken iyice katmerlendi. VUK ve SPK brüt karı arasında 846 milyon TL bir fark olması eşyanın tabiatına ve hayatın olağan akışına aykırı bir durum. Ya VUK gösteriminde hata var ya da SPK gösteriminde. İkisinin amacı farklı olsa da hesaplanış biçimleri arasında fark yok (bazı maliyetlerin ilavesi-çıkarılması gibi kayda değer olmayan farklılıklar haricinde). Satışların maliyeti tablosunun hazırlanması ikisinde ayni.

Bilançoda: ''Şirket, 31 Mart 2024 tarihi itibari ile hazırlanan ara dönem finansal tablolarını TMS 34 “Ara Dönem Finansal Tablolar†standardı uyarınca özet sunumu tercih ederek hazırlamıştır'' demişsiniz. https://www.kgk.gov.tr/Portalv2Uploa..._RAPORLAMA.pdf Sayfa 20 de fonksiyon ve çeşit esasına göre kar ve zarar tablosu açıklanması gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca, TMS 34 ün girişini, amaç ve kapsamını bir daha okuyunuz.
    Sizler, yatırımcının karar vermesine vesile olacak her türlü bilgiyi (ticari sır haricinde) vermek zorundasınız. Ara dönem finansal tablo verilmesinin amacı da gidişatı görebilmektir. Ben, yetersiz bilgi nedeniyle önümü göremiyorum.
    Münferit diye istediğim bilgiyi vermekten imtina edemezsiniz. Bu benim sorunum değil; eşit olmasını istiyorsanız, kamuya da açıklayınız.
    Sonuç olarak; 2024 yılı 1. çeyrek ''niteliklerine göre giderler''i (yıl sonu bilançoda gösterildiği şekilde) görmek istiyorum.

Gereğini arz ve rica ederim.

Saygılarımla,

--SON YAZIŞMAMA BİR CEVAP VERİLEMEDİ.....
    Sn. Yetkili, Fri, Sep 6, 7:52 AM

Size ilk yazdığım yazıda, VUK ve SPK arasındaki çok büyük farkın nedenini öğrenmek istediğimi belirtmiştim (aşağıdaki paragraf). Siz tek bir cümle ile ''VUK beyannamesi enflasyon muhasebesi içermiyor'' mealinde bir cevap vereceğinize anlamsız cevap ve yazışmalara zemin hazırladınız ve beni de yanıltmış oldunuz. Bunu bilinçsiz yaptıysanız sorun, bilinçli yaptıysanız daha büyük sorun. Lütfen, bundan sonraki bilançolarda ayrıntılı bilgileri vermekten imtina etmeyiniz; Brisia nın SPK ya göre hazırlanan bilanço ve gelir tablosu ile faaliyet raporlarına bir bakın bir de GOODY e bakın. Ayrıntıları vermeyerek, haksız rekabete neden oluyor ve yatırımcıları şirketten uzaklaştırıyorsunuz.

Saygılarımla,

Uzun süredir GOODY hissedarıyım. Son gelen finansal tabloda brüt kar marjı VUK a göre %25 iken, SPK ya göre %12 ye düşmüş. Enflasyon muhasebesi ile bir miktar fark bekliyordum ama takip ettiğim diğer sanayi şirketlerinde böylesine büyük bir farklılık göremedim. Bundan sonraki finansal tablolarda da benzer gösterim olup olmayacağını anlamak ve yatırım kararımı yeniden değerlendirmeyi düşündüğümden VUK a göre hazırlanmış olan satışların maliyeti tablosu ile SPK'ya göre hazırlanmış maliyeti tablosunu (direkt ilk madde malzeme gideri, direkt işçilik gideri, genel üretim gideri, amortisman gideri ile yarı mamül ve mamül değişimlerini) görmek ve karşılaştırmak istiyorum.
    -------------------------------------------------------------------------

4. ...............................--6AYLIK--------İLK ÇEYREK)
    ...............................................VUK .....SPK.....VUK**..SPK
    C-NET SATIŞLAR...................... 8.778...9.527...5.005...5.230
    D-SATIŞLARIN MALİYETİ (-) .... -7.093.. 8.494...3.745...4.591
    BRÜT SATIŞ KARI VEYA ZARARI 1.685....1.033...1.259....638

Enflasyon muhasebesi içermeyen 1. çeyrek VUK u ile enflasyon muhasebesi içeren 2. çeyrek VUK unu alt alta toplayarak 6 aylık VUK beyannamesi göndermiş olduğunuzu düşünüyorum. Eğer düşüşündüğüm doğru ise evet şeklinde cevap veriniz, doğru değil ise hayır şeklinde cevap veriniz; bu durumda aradaki bu çok büyük farkın nedenlerini (düzeltmelerini) açıklamanızı (yatırım kararı vereceğimden dolayı mümkün olan en kısa süre içinde) arz ve rica ederim.

Finansal tablolar ve dipnotları Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri II, No: 14.1 "Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği"ne ve 28.12.2023 tarihli enflasyon muhasebesi uygulamasına ilişkin İlke Kararı uyarınca Türkiye Muhasebe Standartları/Türkiye Finansal Raporlama Standartları’na (TMS/TFRS) göre düzenlenmiştir. Gerekli açıklamalar mevzuata uygun olarak dipnotlarda yapılmıştır.

5. --tasarruf tepeden başlamış.

.....................brisada 134.891.572--49.408.792-----106.959.003-- 53.897.314

Sayfa 66/66 İlkİlk ... 1656646566

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •