Sayfa 648/917 İlkİlk ... 148548598638646647648649650658698748 ... SonSon
Arama sonucu : 7332 madde; 5,177 - 5,184 arası.

Konu: KRONT - Kron Telekomünikasyon

1. Teknik olarak ne durumdayız Sn.Umut0109? Paylaşmanız mümkün olur mu?

2.  Alıntı Originally Posted by Forza korfez Yazıyı Oku
    Teknik olarak ne durumdayız Sn.Umut0109? Paylaşmanız mümkün olur mu?
    İyi akşamlar sayın Forza, 138 düşüşünün fibo 0,685 seviyesinden tepki aldık. Dikkat ederseniz tepki diyorum. Bu seviye önemli bir seviyedir. Muhtemel dönüş yeri olma ihtimali yüksektir. Fakat döndü diyebilmemiz için 89,60 üzerinde en az 2 kapanış görmemiz gerekir. Alt indikatörlerden MACD HAFTALIKTA kötü fakat GÜNLÜKTE al vermek üzere çok yakın. Al vermesi için 89,60 üzeri kapanış yapması gerekliliğini buradan da teyit edebiliriz. Hareketli ortalamalara baktığımızda dönüş için kümeleşme oluşmaya başlamış ( 5 günlük 8 günlüğü kesmiş) kapanış günlükte 8 günlüğün üstünde. Fakat kalıcı olmalı yoksa sadece cılız bir tepki olarak kalır.sonuç olarak 89,60 önemsiyorum. Üzerinde kaldığı sürece umut var diyebilirim. Aşağıda kötü ihtimal olarak 74,20 ve 64,80 destekleri var. Saygılarımla.

Yazdıklarım ve çizdiklerim asla ve asl yatırım tavsiyesi olamaz....
    Yazdıklarım ve Çizdiklerim asla ve asla yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen kendimi geliştirmek adına karalamalardır.

3. Çok teşekkür ederim.

4.  Alıntı Originally Posted by Forza korfez Yazıyı Oku
    2020 yılı karı yaklaşık 10 milyon.
    2021 yılı karı ise 35 milyon. 3,5 kat.

Bu oranda bir büyüme olmasın. Pandemi etkileri, yeni ürünler gibi girdiler oldukça fazla sonuçta.

Bu yılki yeni siparişler geçen yılki kadar olsun. (Bu durum, bu sektörde ve bu dönemde büyük bir başarısızlıktır bana göre.) Eski anlaşmalar da aynen devam etsin.

Bu durumda, son çeyrek cirosu, geçen yıl son çeyrek cirosunun dolar/TL artış oranı kadar üzerinde olmalı değil mi? Sonuçta sütçü, peynirci bile dolar artışı kadar zam yapmadı mı ürünlerine? Ayrıca, şirket sürekli pandemiyi bahane edip, sonrasında tüm olumsuzluklarını iliklerimize kadar hissettiğimiz bu pandemi sürecinin avantajlarını (uzaktan çalışma vs.'den dolayı) süreç sonrasında yaşayacağız demiyorlar mıydı?)

2020 dolar kapanışı 13,32 TL.
    2021 dolar kapanışı 18.69 TL. 1,4 katı. Hasılatın, ARGE'nin, satış pazarlamanın ve karın bu oranda arttığını düşünürsek, bu durumda son çeyrek karı yaklaşık 44 milyon, yıllık kar ise yaklaşık 80 milyon TL olur.

Hiç ilerleme olmadan 80 milyon TL. Peki pandemi döneminde büyük umutlar bağlanan, pandemi sonrası etkilerin görüleceği/görüldüğü 2022 yılı bu kadar boş mu geçti? Yeni satışlar 2021 ile aynı mı? Havelsan, U fone, Vodafone Türkiye, yeni Gartner değerlendirmeleri, İş Bankası, Kuveyt Türk, Anadolu Efes, bunların hiçbiri geçen yıl yoktu. Bir kısmı 3. çeyrek karına yansıdı. Geleneksel şekilde son çeyreğe yansıyan hasılat rakamları bu yıl yansımayacak mı?

Bu şirketin 3 liralardan bu yana yatırımcısıyım, "önümüzdeki dönemde..." ile başlayan o kadar çok bahane duydum ki. Artık bahane dinlemek istemiyorum.

Tamamen kendi değerlendirmemdir. Kimseyi olumlu ya da olumsuz etkilemek istemem. 100 milyonun altında gelecek bir kar rakamı fiyaskodur benim bakış açımdan.
    Sayin Forzakorfez,

Siz bu baslikta fikrine en cok deger verdigim kisilerin basinda geldiginiz icin su konularda ne dusundugunuzu onemsiyorum.

Kirmizi ile isaretledigim yerdeki cikariminiza gore, onceki yillarda son ceyrekte yapilan satislarin hic biri diger ceyreklere kaymamistir. Sizce 3. ceyrek son gunu yapilan Ufone satisi yepyeni bir satis midir? Eger bir yenileme satisi ise, onceki donemlerde ilgili kurum sizce 3. ceyrekte mi alim yapmistir, yoksa 4. ceyrekte mi?

Yukarida yazdiklarinizdan bagimsiz, sizce, 109 liradan alim yapan araci kurumun, 3 ay once hisse 36 lirada iken alim yapmayip 3 kati fiyata satin almasinin sebebi, hissenin nasil gelecek vaat ettigini hisse fiyati ucusa gectikten sonra farketmis olmasi olabilir mi?

Tesekkurler

Bu arada Krontech websitesine cogu Guney Amerika ulkesi Ekvator'dan olmak uzere yeni partner'lar eklemisler. Yatirimci sunumunda Ekvator'dan musteri gorunmekteydi. Emin olmamakla beraber, sanirim PAM altindaki moduller de biraz daha genislemis..

Yatirim tavsiyesi degildir

5. Çok teşekkürler Sn.Usta. Ben de sizinle ilgili aynı düşüncelere sahibim. Ücretlendirme, faturalandırma, bilançoya yansıtılma işlemleri oldukça karışık bu hissede. Yıllardır çözemedim açıkçası. Şirkete de defaten sordum. Ancak net yanıt aldığımı söyleyemem.

Yıllardır süregelen dönemsellik ve hakiki ciro ile karın son çeyrekte oluşmasından dolayı, yıl içinde yapılan birçok satışın yıl sonunda faturalandırıldığını ya da daha doğrusu ödendiğini düşünüyorum. Neredeyse tüm satışların yılsonunda yapılıyor olması mantıklı gelmiyor bana bir türlü. Siber güvenlik, reklam gideri gibi bir harcama kalemi değil ki, yıl sonunda bilançoyu denkleştirirsek ya da para artarsa alınsın. İhtiyaç olduğuna karar verildiğinde bir an önce uygulanmaya gayret edilir. Aradaki riski kimse üstlenmek istemez. Ayrıca, bu SAAS ve PAAS olayından sonra iş daha da karıştı bana göre. İki ürün alana bir ürün bedava, şimdi al üç ay sonra öde kampanyaları devreye girecek, ödeme ve hasılat rakamları iyice karışacak, muhtemelen de dönemsellik bir nebze azalacak.

U-Fone satışına gelirsek, bana göre bir yenileme. Ürün ve modül sayısı değişmiş muhtemelen. Ancak, satış tutarı ise devasa boyutlarda. Bu durum da beni oldukça heveslendiriyor açıkçası. Bu denli büyük müşterilere yapılan satışlar para ediyor demek ki düşünüyorum. Bu ölçüdeki 10 müşteri bilançoyu taşır, yapılacak diğer satışlarla da beklediğimiz istikrarlı hasılat patlaması görülebilir diye umutlanıyorum.

İyi bir bilanço beklememin nedeni 3.çeyrek satışlarından bağımsız. U fone satışının 3. çeyrek bilançosuna dahil olduğunu düşünüyorum. Ancak, her yıl (örneğin 2021 yılında) tek bir satış haberi düşmemişken, ciddi bir 4. çeyrek karı oluşmuştu. Bu sene ise, artan partner sayısı, Vodafone üzerinden yapılan satışlar, SAAS-PAAS ve belki de Havelsan satışları bekliyorum. Geçen seneden %30 fazla yeni müşteri olsa, bence hasılat 100 milyonu geçmeli. Bunda o inanılmaz 3. çeyreğin etkisi büyük tabi.

Sanırım siz U fone satışının 3. çeyreğe aktarılmasından dolayı, 4. çeyrek hasılatından düşülecebileceğinden şüpheleniyorsunuz. Olabilir tabi. Hisse fiyatı ve yabancı oranındaki düşüş de bu ya da benzeri bir kötü bir sürprize işaret ediyor. (Bu da bir ters köşe olabilir tabi.😂) Ama bu iş planlanarak yapıldıysa artık bu kadarına ne denir bilemedim.😂😂😂

Siz de farketmişsinizdir ki, çok kızgınım şirkete. Piyasa dizayn işleri çok ön planda. Olumsuz anlamda tabi. Borsamızda başka şirketlerde de görüyoruz, aslında olmaması gereken, bu piyasa dizayn işlerini. Ancak son dönemde tüm güçlerini piyasaya güven vermek ve hisse fiyatını yükseltmek için kullanıyor diğer patronlar. Neredeyse hergün düşen KAP haberleri, hisse geri alımlar vs.

Şu hissede yıllardır yaşadıklarımızı bir düşünsenize. Hisse satışları, geri alımları, fonlar, hergün işlem yapan aracı kurumlar, satışların zamanları, Gartner değerlendirmeleri, KAP haberleri vs vs.

Hisse fiyatındaki tüm bu olumsuzluklara rağmen, şirket iyi durumda mı? Bence evet. Er geç fiyata yansır mı? Daha önce tanık olduk, olmalı. Benim bu hissedeki yatırım geçmişime ilişkin tek özeleştirim de bu yönde. 20'ye çıktığında bir miktar sattım, sonrasında 16 liralardan çok erken geri alım yaptım. Sonra pandemi döneminde 18'lerden satabilmiştim. 11-12'lerden de geri alım yapabilecekken cesaret edemedim ve çok daha yukarılardan alım yapmak zorunda kaldım. Sonraki 79 hareketi ise çok can yakıcı oldu benim açımdan.😊Yine satılacak yerde satmadım. Sonrası 137. Bu şirkete kadar borsada potansiyelli şirketleri tutarak çok güzel kazançlar elde etmiştim. Bu hissede ise alış yapmak kadar uygun yerde satış yapabilmek de çok önemli. Hissenin bu karakteri ileride değişebilir tabi.

Şirkete ve sektöre güvenmek benim hatamdı. Kron;, hikayesi olan, büyüyen, lot sayısı az olan bir şirket. Son dönemin popüler şirketlerinden fazlası var eksiği yok. Birtek şey eksikmiş onu da söylemeyeyim.

6.  Alıntı Originally Posted by Forza korfez Yazıyı Oku
    Çok teşekkürler Sn.Usta. Ben de sizinle ilgili aynı düşüncelere sahibim. Ücretlendirme, faturalandırma, bilançoya yansıtılma işlemleri oldukça karışık bu hissede. Yıllardır çözemedim açıkçası. Şirkete de defaten sordum. Ancak net yanıt aldığımı söyleyemem.

Yıllardır süregelen dönemsellik ve hakiki ciro ile karın son çeyrekte oluşmasından dolayı, yıl içinde yapılan birçok satışın yıl sonunda faturalandırıldığını ya da daha doğrusu ödendiğini düşünüyorum. Neredeyse tüm satışların yılsonunda yapılıyor olması mantıklı gelmiyor bana bir türlü. Siber güvenlik, reklam gideri gibi bir harcama kalemi değil ki, yıl sonunda bilançoyu denkleştirirsek ya da para artarsa alınsın. İhtiyaç olduğuna karar verildiğinde bir an önce uygulanmaya gayret edilir. Aradaki riski kimse üstlenmek istemez. Ayrıca, bu SAAS ve PAAS olayından sonra iş daha da karıştı bana göre. İki ürün alana bir ürün bedava, şimdi al üç ay sonra öde kampanyaları devreye girecek, ödeme ve hasılat rakamları iyice karışacak, muhtemelen de dönemsellik bir nebze azalacak.

U-Fone satışına gelirsek, bana göre bir yenileme. Ürün ve modül sayısı değişmiş muhtemelen. Ancak, satış tutarı ise devasa boyutlarda. Bu durum da beni oldukça heveslendiriyor açıkçası. Bu denli büyük müşterilere yapılan satışlar para ediyor demek ki düşünüyorum. Bu ölçüdeki 10 müşteri bilançoyu taşır, yapılacak diğer satışlarla da beklediğimiz istikrarlı hasılat patlaması görülebilir diye umutlanıyorum.

İyi bir bilanço beklememin nedeni 3.çeyrek satışlarından bağımsız. U fone satışının 3. çeyrek bilançosuna dahil olduğunu düşünüyorum. Ancak, her yıl (örneğin 2021 yılında) tek bir satış haberi düşmemişken, ciddi bir 4. çeyrek karı oluşmuştu. Bu sene ise, artan partner sayısı, Vodafone üzerinden yapılan satışlar, SAAS-PAAS ve belki de Havelsan satışları bekliyorum. Geçen seneden %30 fazla yeni müşteri olsa, bence hasılat 100 milyonu geçmeli. Bunda o inanılmaz 3. çeyreğin etkisi büyük tabi.

Sanırım siz U fone satışının 3. çeyreğe aktarılmasından dolayı, 4. çeyrek hasılatından düşülecebileceğinden şüpheleniyorsunuz. Olabilir tabi. Hisse fiyatı ve yabancı oranındaki düşüş de bu ya da benzeri bir kötü bir sürprize işaret ediyor. (Bu da bir ters köşe olabilir tabi.��) Ama bu iş planlanarak yapıldıysa artık bu kadarına ne denir bilemedim.������

Siz de farketmişsinizdir ki, çok kızgınım şirkete. Piyasa dizayn işleri çok ön planda. Olumsuz anlamda tabi. Borsamızda başka şirketlerde de görüyoruz, aslında olmaması gereken, bu piyasa dizayn işlerini. Ancak son dönemde tüm güçlerini piyasaya güven vermek ve hisse fiyatını yükseltmek için kullanıyor diğer patronlar. Neredeyse hergün düşen KAP haberleri, hisse geri alımlar vs.

Şu hissede yıllardır yaşadıklarımızı bir düşünsenize. Hisse satışları, geri alımları, fonlar, hergün işlem yapan aracı kurumlar, satışların zamanları, Gartner değerlendirmeleri, KAP haberleri vs vs.

Hisse fiyatındaki tüm bu olumsuzluklara rağmen, şirket iyi durumda mı? Bence evet. Er geç fiyata yansır mı? Daha önce tanık olduk, olmalı. Benim bu hissedeki yatırım geçmişime ilişkin tek özeleştirim de bu yönde. 20'ye çıktığında bir miktar sattım, sonrasında 16 liralardan çok erken geri alım yaptım. Sonra pandemi döneminde 18'lerden satabilmiştim. 11-12'lerden de geri alım yapabilecekken cesaret edemedim ve çok daha yukarılardan alım yapmak zorunda kaldım. Sonraki 79 hareketi ise çok can yakıcı oldu benim açımdan.��Yine satılacak yerde satmadım. Sonrası 137. Bu şirkete kadar borsada potansiyelli şirketleri tutarak çok güzel kazançlar elde etmiştim. Bu hissede ise alış yapmak kadar uygun yerde satış yapabilmek de çok önemli. Hissenin bu karakteri ileride değişebilir tabi.

Şirkete ve sektöre güvenmek benim hatamdı. Kron;, hikayesi olan, büyüyen, lot sayısı az olan bir şirket. Son dönemin popüler şirketlerinden fazlası var eksiği yok. Birtek şey eksikmiş onu da söylemeyeyim.
    Tesekkurler sayin Forzakorfez,

Ben de sizinle hemfikirim.

Evet, Ufone satisinin normalde onceki yillarda 4. ceyrekte olmasi gerektigini dusunuyorum. Cunku eger 3. ceyrekte olsaydi, bu buyuklukteki bir satisin bilancoda onceki yillarda farkedilmesi gerekirdi. Elbette bu sene 3. ceyrege kayan satis, tahminen yenileme oldugundan ve belki bazi moduller de eklenmis olabileceginden, satis fiyatinda dolar bazli artis olabilir. Umdugunuz musteri artisi aslinda yatirimci sunumuna gore ilk 9 aylikta zaten gerceklesmis.Mesela 39 kurumsal satistan 16'si yeni diyor. Artis miktari yuzde 70 civari (sadece kurumsal bu--digerleri daha az olabilir ve kurumsallara yapilan satis diyati daha kucuk olabilir). Dolayisi ile umidim bu yeni musterilerden gelen artis ile bu kaydigini tahmin ettigim Ufone satis farkinin kapatilmasi.

Zamaninda cikmama konusunda da benzer tecrubeler yasadik. Ben 79 hareketinde de 140 hareketinde de cok az satabildim. Halbuki yuzde 20-30 bile satsam simdi 2 kat hissem olabilirdi. Tek tesellim ise, az da olsa artan hissem ve sirketi/patronlari artik daha iyi taniyor olmam..

Huylu huyundan vazgecmez, ileride yine boyle hareketler cekecektir. Ancak yine de hareketin spekulatif mi oldugu konusunda suphede olacagiz cunku ben agresif pazarlama stratejisi bekliyorum

Yatirim tavsiyesi degildir
    Son düzenleme : Usta; 05-02-2023 saat: 14:40.

7. Bakalım bu hafta ne olacak...
    Krontun bilancoya doğru performansini görelim...
    Ytd.

8. Cumhurbaşkanı Erdoğan: 10 ilde 3 ay OHAL ilan edildi! "Dünyanın en büyük felaketlerinden biri" diyerek açıkladı...

Sayfa 648/917 İlkİlk ... 148548598638646647648649650658698748 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •