Sayfa 530/552 ÝlkÝlk ... 30430480520528529530531532540 ... SonSon
Arama sonucu : 4410 madde; 4,233 - 4,240 arasý.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alýntý Originally Posted by y0f0b0 Yazýyý Oku
    Maslak1;6805058]deðerli ortaklar, devayý yakýndan takip eden potansiyel ortaklar,

kar rakamý en az (minimum) kaç gelirse, "çok iyi kar!" olarak nitelendirisiniz?

FAVOK ün bu senenin 3. çeyrek civarý (850 milyon ) gelirse net kara bakmam benim için SORUN YOK DEVAm sinyalidir.
    Herkese iyi günler,
    Bilanco sonrasý yapýlan yorumlar çok degerli, Herkes bakýþ acýsýna göre olumlu ve olumsuz yanlari anlatiyor. Bilanco oncesi fikrimi beyan ettigim icin yanlis anlasilmayacagimi umarak bir iki cümle edeceðim.

https://analizim.halkyatirim.com.tr/...?hisseKod=DEVA

Üstteki linke týkladýðýnýzda ne demek istediðim daha iyi anlaþýlacaktýr. Eðer bu rapor sayfasýnda bir sýkýntý yoksa;
    Deva son çeyrekte faliyetleri sonucunda 590 milyon zarar etmiþtir. Geçen senede ayný dönemde zarar yazmýþtý, ancak çeyreklik net karda zarar göstermiþ geçen sene. Bu sene ise favok zararýna karþý çeyrekte kar yazmýþ.
    Ben faliyet sonucu elde ettiði zararý, diðer görüþ bildiren arkadaþlarýn yorumlarýna saygý duymakla beraber olumlu görmüyorum.
    Bu bilanco dýþýnda uzun vade için cocuklariniz veya torunlarýnýz için iyi bir þirket olabilir ancak kýsa ve orta vade için hukumet tasarruf tedbirleri ve ygulamaya calistigi þýký maliye politikasina sadik kalacaksa bu konjekturde ancak büyük bir fon veya yatýrýmcý girisi olmadan olumlu görmüyorum.
    Pazartesi fiyatlamasini seyretmek ilginç olacak,

Alýntý Originally Posted by Maslak1 Yazýyý Oku
    bu yorumuma bir ekleme yapmak isterim.. dipnotta yazdýðý gibi; paranýn büyük kýsmý iptal edilen projeler deðil; "diðer" kýsmýdýr. iptal edilen proje kýsmý aþaðýdadýr.

her halükarda çok açýklayýcý bir not deðil.. dönmede harcanana personel giderinmin 5 katýna çýkmasý daha net açýklanmalý.. firmaya sormakta fayda var.. belki de tübitak tarafýndan finansel eidlen ksmýn azalmasý/artmasý ile ilgili olabilir.

her halükarda, 2023teki masraf seviyesi firmanýn rutin/olaðan seviyesi deðil.. normalize koþullardaki favök rakamý hesabý için önemli bir detaydýr (rapora yansýyandan daha yüksek bir "normalize edilmiþ" (istisnai/arizi/tek seferlik olandan arýndýrýlmýþ) faaliyet karý olmasý çok muhtemel..)

"......31 Aralýk 2023 itibarýyla 3.268.395 TL’si maddi duran varlýk, 829.370.694 TL’si maddi olmayan duran varlýk
    olmak üzere toplamda 832.639.089 TL araþtýrma ve geliþtirme harcamasý gerçekleþmiþtir (31 Aralýk 2022:
    459.063.156 TL). Bu bakiyenin 628.822.475 TL’si bilanço tarihi itibarýyla teþvik kapsamýndadýr
    (31 Aralýk 2022: 352.610.600 TL). Söz konusu toplam harcama tutarýnýn 209.875.159 TL’lik kýsmý personel
    giderleriyle ilgili maliyetlerden oluþmak üzere toplam 822.509.642 TL’lik kýsmý aktifleþtirilmiþtir.
    31 Aralýk 2023 itibarýyla 196.217.857 TL iptal edilen projeler ve diðer giderler tutarýnýn 10.129.447 TL’si 2023
    yýlý giriþlerinden oluþmaktadýr..............."
    sn Maslak
    209 MÝLYON TL personel gideri
    olmak üzere toplam 822 Milyon TL
    aktifleþtirilerek gider olarak gösterilmeden
    maddi olmayan duran
    varlýklara ilave edilmiþtir
    1.145 MÝLYON TL personel gideri
    sanýrým hatayla yazýlmýþtýr
    ancak aktifleþtirme bu rakam
    üzerinden yapýldýðýndan
    hata gözükmemiþ oluyor
    iptal edilen proje rakamý
    çok uçuktur
    yenilgi yýllarý, iyi bir okuldur

3.  Alýntý Originally Posted by deniz güneþ Yazýyý Oku
    sn Maslak
    209 MÝLYON TL personel gideri
    olmak üzere toplam 822 Milyon TL
    aktifleþtirilerek gider olarak gösterilmeden
    maddi olmayan duran
    varlýklara ilave edilmiþtir
    1.145 MÝLYON TL personel gideri
    sanýrým hatayla yazýlmýþtýr
    ancak aktifleþtirme bu rakam
    üzerinden yapýldýðýndan
    hata gözükmemiþ oluyor
    iptal edilen proje rakamý
    çok uçuktur
    deðerli ortak,

görüþüme göre; benim açýmdan, burdaki kritik mesaj þudur: istisnai, tek seferlik (one-off) ticari ve muhasebe olaylarý zaman zaman olur. bunu ayýklayýp bakýyorum ve firma için rutin ve baz iþini temel alan (hiç yeni ürün gelmese bile) favök rakamýný anlamaya çalýþýyorum.. sonuç, finansallarda gördüðümüzden daha büyük rakamdýr zira ar-gedeki bu istisnai yükseliþin tek seferlik etkisini ayýklamak lazým..

ister pd/dd, ister kar çarpanlarý, ister ciro çarpaný olarak bakalým; adil deðerden açýk ara gerideyiz.

Q1 ve Q2 için bir kaç not:
    1-2023 sonunda gerçekleþen %25lik ilaç zammýnýn etkisini Q1in tamamýnda görüyor olacaðýz. Yine güçlü bir ciro büyümesi olacaktýr. Brüt kar rakamýný da yukarý çekeceðini tahnin ediyorum(EMli olarak).
    2-"Net nakit fazlasý" pozisyonuna geçmeye çok yaklaþtýk. Q2de net borcu sýfýrlama noktasýna çok yakýn olabiliriz. Nakit yönetim tercihlerini bu durum etkileyebilir.

4.  Alýntý Originally Posted by y0f0b0 Yazýyý Oku
    Herkese iyi günler,
    Bilanco sonrasý yapýlan yorumlar çok degerli, Herkes bakýþ acýsýna göre olumlu ve olumsuz yanlari anlatiyor. Bilanco oncesi fikrimi beyan ettigim icin yanlis anlasilmayacagimi umarak bir iki cümle edeceðim.

https://analizim.halkyatirim.com.tr/...?hisseKod=DEVA

Üstteki linke týkladýðýnýzda ne demek istediðim daha iyi anlaþýlacaktýr. Eðer bu rapor sayfasýnda bir sýkýntý yoksa;
    Deva son çeyrekte faliyetleri sonucunda 590 milyon zarar etmiþtir. Geçen senede ayný dönemde zarar yazmýþtý, ancak çeyreklik net karda zarar göstermiþ geçen sene. Bu sene ise favok zararýna karþý çeyrekte kar yazmýþ.
    Ben faliyet sonucu elde ettiði zararý, diðer görüþ bildiren arkadaþlarýn yorumlarýna saygý duymakla beraber olumlu görmüyorum.
    Bu bilanco dýþýnda uzun vade için cocuklariniz veya torunlarýnýz için iyi bir þirket olabilir ancak kýsa ve orta vade için hukumet tasarruf tedbirleri ve ygulamaya calistigi þýký maliye politikasina sadik kalacaksa bu konjekturde ancak büyük bir fon veya yatýrýmcý girisi olmadan olumlu görmüyorum.
    Pazartesi fiyatlamasini seyretmek ilginç olacak,
    Eðer odak noktanýz faaliyet karý ise ve em hariç faliyet karýný baz alýyorsanýz son çeyrek em olmadan faliyet karý 800 milyon em dahil bakýyorsanýz son çeyrek giderleþen aslýnda uzun dönemleri kapsayan giderleri ayrýþtýrmak em dolayý gelen giderleri ayrýþtýrmak em den dolayý gelen gelirleri ayrýþtýrmak gerekir yoksa saðlýklý bir sonuç vermez yada yýlýn tamamýna bakarsanýz birçok uðraþtan kurtulmuþ olursunuz daha saðlýklý olur. bilanço öncesi tahmininizde eneflasyon muhasebesinin karý 1 milyar düþüreceðini yazmýþtýnýz totalde tahmininiz kabaca 2 milyar yanýldý sizin bir önceki tahminimizi dikkate alýp hareket eden ortaklar iþin yanýlmanýn neren geldiðini açýklasaný çok þýk olurdu.

5. Bist bilançolarýnýn Aralýk ayý verisi enflasyon muhasebesi ile düzeltilmiþti. Ondan önceki çeyreklerde ise, enflasyon muhasebesi düzeltmesi yoktur.. O nedenle, herhangi bir bist firmasýnýn, çeyreklik bazda 4.çeyrek sonuçlarýný anlamak için, 12 aylýk veriden 9 aylýk veriyi çýkararak bulamayýz. Bu kesindir. Tereddüt etmeyiniz. Kurumlarýn kullandýklarý aplikasyonlardaki veriler eðer ki çeyreklik bazda 4.çeyyrek veriris veriyorsa, emin oluýnuz ki yukarda belirttiðim hatayý yapýyor. bu hatanýn farkýndalar ama ellerinde veri olmadýðý için yaptýklarý bir þeydir.

herhangi bir firmanýn EMli sonucunu muhakeme etmek için önerim; 2023ü;
    1-2022 ile karþýlaþtýrýn (elme-elma bazýndadýr her ikisi de),
    2-firmanýn 2023ünü diðer þirketlerle karþýlaþtýrýn

ama 9.ay ve öceki çeyreklerle karþýlaþtýrmayýn.. finansal aritmetik olarak anlamlý bir karþýlaþtýrma olmaz..

peki, 2023ün 1, 2 ve 3. çeyrek rakamlarýný EMli olarak görecek miyiz?

evet; göreceðiz.. 2024 rakamlarý her çeyrek açýklandýkça, 2023te karþýlýk gelen çeyrek rakamý EMli olarak sunulacak.

Bilançoyu olumlu bulanlar ile bulmayanlarýn çekiþmesi gelecek hafta verilecek 1Ç bilançosu ile ortaya çýkacak.1.aþama fincan 79 TL civarý tamamlandý.Bakalým olumlu bulanlar 101 civarý ikinci fincaný tamamlayacak mý?Tamamlanýr ise 3.Ç kadar hedef yüksek demektir.

7. Enflasyon muhasebesi uygulanmamýþ 9 aylýk bilanço ile enflasyon muhasebesi uygulanan yýl sonu bilançosunu kýyaslayýp son çeyrekte þöyle olmuþ böyle olmuþ gibi çýkarýmlar yapmak hatalý olur. Enflasyon endekslemesi ile düzeltilen deðerler bütün bir yýlýn birikimli etkisi olarak son çeyreðe yansýyor. Maddi duran varlýklarýn deðerlemesi sonucu oluþan yeni deðerler üzerinden ayrýlan amortisman son çeyrekte amortisman giderinde balon etkisi yaratýyor bunun yanýnda, bunun yanýnda enf. endekslemesi ile finansman giderlerinin kabarmasý ve daha önce de belirttim ar-ge giderlerinde baþarýsýzlýkla sonuçlanmýþ projeler için yapýlan harcamalarýn yýl sonu tek kalemde gider yazýlmasýnýn yanýnda son çeyrek ar-ge personel giderlerindeki artýþ net kar rakamlarýna önemli etkisi var. Bu sebeple son çeyrekle ilgili bir çýkarým yapmak oldukça zor en net sonuç 2024 ilk çeyrek bilançosu ile görülebilir.

8.  Alýntý Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazýyý Oku
    Eðer odak noktanýz faaliyet karý ise ve em hariç faliyet karýný baz alýyorsanýz son çeyrek em olmadan faliyet karý 800 milyon em dahil bakýyorsanýz son çeyrek giderleþen aslýnda uzun dönemleri kapsayan giderleri ayrýþtýrmak em dolayý gelen giderleri ayrýþtýrmak em den dolayý gelen gelirleri ayrýþtýrmak gerekir yoksa saðlýklý bir sonuç vermez yada yýlýn tamamýna bakarsanýz birçok uðraþtan kurtulmuþ olursunuz daha saðlýklý olur. bilanço öncesi tahmininizde eneflasyon muhasebesinin karý 1 milyar düþüreceðini yazmýþtýnýz totalde tahmininiz kabaca 2 milyar yanýldý sizin bir önceki tahminimizi dikkate alýp hareket eden ortaklar iþin yanýlmanýn neren geldiðini açýklasaný çok þýk olurdu.
    Sevgili kafasinagoreyazan,
    Doðrudur, dediðiniz gibi tahminim 1 milyar altý bir kar beklenti vardý. Özellikle 1 önceki gün portföyümde olan tez ol hissesinin açýkladýðý maliyeye verdiði bilanco ile spk ya gönderdiði bilanco kârý arasýndaki fark beni bu TAHMIN i yapmaya itmiþtir. Umarým herkes için bol kazançlý bir süreç olur.
    Bu arada büyük cogunlugun tahmini gs in feneri yeneceði yönündeydi, ancak bu guzel 19 mayýs gününde Tüm FB lileri kutluyorum.
    HABABAM GUM GÜM GÜM

Sayfa 530/552 ÝlkÝlk ... 30430480520528529530531532540 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •