Sayfa 261/275 İlkİlk ... 161211251259260261262263271 ... SonSon
Arama sonucu : 2194 madde; 2,081 - 2,088 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1. Tablolar için teşekkürler. Konsolide bilançoyu görmek gerekecek. Yurtdisindaki havacılık şirketi ile Eskişehir'deki tarım şirketinin satın alınmasına ilişkin yapilan ödemeler bu döneme yansidiysa, bu tablolara bakışımızı değiştirecek. Bu tabloya ek olarak bir açıklama yapılsaydı iyi olurdu. Bu durumda bir bilmece gibi.

Alıntı Originally Posted by shichinin Yazıyı Oku
    .....
    Geçen sene, Özgür bey lütfetmediği için 1.çeyrek geçici vergi rakamlarını göndermemişti.
    Vergi dairesine bildirilen rakamlar, SPK nezdinde birşey ifade etmese de zarar rakamı
    pazartesi sabahını şenlendirmeye aday.
    Buyrun, 2023 yılı 6 aylık ile karşılaştırın.
    2023 yılı 6 aylıkta vergi dairesine bildirilen rakam 1.06 milyar kar iken, 3.08 milyar net kar açıklanmıştı.
    Dua edelim de, geçen seneki 3 çarpanı bu sene zarar için de çalışmasın.
    Mehmet Ahkemoğlu beyin, bu çeyrek için hazırladığı süprizi sabırsızlıkla bekliyorum.

VUK'a göre verilen yıllık kurumlar vergisi beyannamesini gelir tablosunu ve bilançosunu KAP'ta bildirme mecburiyetleri eskiden vardı diye hatırlıyorum.... (yanlış mı hatırlıyorum??? )

Şimdi de olması faydalı diye düşünüyorum....
    Çünkü orada kasa ve bankalardaki mevcut nakit temettü verme kabiliyetine bir ipucu olabilir.
    VUK'a göre özkaynaklarda karşılık varsa Bedelsiz verme imkanı da gözükmekte ...
    Son düzenleme : 0101; 17-05-2024 saat: 23:03.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

3. 2023 altı aylıkla bu seneki 3 aylığı karşılaştırmak anlamsız olur zira en önemli fark bağlı ortaklıklardan temettü gelirinin 2024/1.Ç vuk tablosunda olmaması ki 2023 altı aylık VUK ta bu rakam 864 Milyon TL bağlı ortaklıklardan henüz temettü tahsilatı yapılmadığından 2024/1.Ç VUK'a yansımadığı görünüyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,327
    Enerji sektöründe kriz:

Pek çok şirket konkordato ilan etti. Son zamanlarda pek çok firmanın konkordato ilan ettiği bilgisi piyasada tedirginlik yarattı. Ekonomik sıkıntılar pek çok sektörü olumsuz etkilerken konkordato ilan eden şirketlerin sayısı her gecen gün artıyor.
    https://www.finanshub.com/index.php/...birer-geliyor/
    geçenlerde İş bnkası genel müdürünün öngörülerini paylaşmıştım diye hatırlıyorum... son çeyrekte hesaplar tutmadı doğrudur ama bir şekilde karlılık yüksek kalmış. neden 14 milyardan 12.5 milyara düştü derken...
    kesinlikle bu dönemler sağlam gemilerin dönemi dikkatli olun...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,327
    birileri 13-17 mayıs reel takas paylaşmış aman diyim ne gördüm....
    info takası 3.170 000 artmış...
    sn 101 in milyonluklar hesabı 22 ye düşmüş...
    ayak üstü uyutuluyor muyuz yoksa yeni illüzyonlar mı yapılmakta...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,327
     Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    VUK'a göre verilen yıllık kurumlar vergisi beyannamesini gelir tablosunu ve bilançosunu KAP'ta bildirme mecburiyetleri eskiden vardı diye hatırlıyorum.... (yanlış mı hatırlıyorum??? )

Şimdi de olması faydalı diye düşünüyorum....
    Çünkü orada kasa ve bankalardaki mevcut nakit temettü verme kabiliyetine bir ipucu olabilir.
    VUK'a göre özkaynaklarda karşılık varsa Bedelsiz verme imkanı da gözükmekte ...
    şimdi geçen yıl verilen bazı temettüler avans hesabından verilmişti. bu avanslar bu yıl nasıl muhasebeleştiriliyort bilemiyorum. belki de zararın sebeplerinden birisi budur...

ALARKO gene de 1 liraya yakın avanstan sonra kar payı veriyor ki ben geçen yıl için bu kar payının bedelsiz şeklinde verilmesinin iyi olacağına kani idim... şimdi aynı şeyi demesem de kimsenin beğenmediği bu kar payında diğer şirketlere baktığımda çok da kötü değil diyorum... geçen yıl alınanların üzerine verilecek olan 1 liraya yakın. bakıyorum bir çok firma 0,07, 0.013 gibi garip rakamlar öneriyor. kar şampiyonu Deva holding ise 0,22 verecek...
    bugün de güncemize ALARKı savunarak başladık... hadi vira Bismillah...

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1280116

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1280103

Toplam Dağıtılan Kar Payı-Net; Ortaklara ödenecek toplam 978.141.000 TL (brüt) nakit temettünün 556.800.000 TL'lık
    kısmı %10 oranında stopaj uygulanarak 2023 Yılı Kar Payı Avansı olarak dağıtılmıştır.

Ortaklara dağıtılacak Toplam Kar Payından yıl içerisinde ödenen kar payı avansı düşüldükten sonra kalan 421.341.000 TL
    (brüt) kar payının 80.566.354 TL'si geçmiş yıllar istisna kazançlarından elde edilen temettü gelirlerine isabet eden kısım
    olup, istisna olmayan kazançlara isabet eden 340.774.646 TL üzerinden %10 stopaj uygulanacaktır

Geçen yıl dağıtılan avans bu yılın hesabında....
    Geçen yıl avans ödenmese bu yıl NET 2,25 TL cıvarında verilecekti...

Genel kurul gündemi gereği isterlerse bu yıl içinde ilerleyen tarihlerde avans temettü verebilirler....
    13- Şirketimizin Esas Sözleşmesi ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-19.1 sayılı Kâr Payı Tebliği'ne uygun
    olarak Yönetim Kurulu'na 2024 yılı hesap dönemi için kâr payı avansı dağıtımına karar vermek üzere
    yetki verilmesinin onaylanması hususunda müzakere ve karar
    Son düzenleme : 0101; 20-05-2024 saat: 10:59.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1288277

Enerji konusunda faaliyet gösteren bağlı ortaklıklarımızdan
    Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis, İşletme ve Ticaret Anonim Şirketi
    ile
    dünyanın önde gelen lityum-iyon pil üreticilerinden olan ve Alman otomobil üreticisi Volkswagen Grubun da Çin'deki ortaklığı vasıtasıyla yaklaşık %24 hissesine sahip olduğu Gotion Grup'un Singapur'daki bağlı kuruluşu Gotion Singapore PTE. Ltd.
    ile
    Türkiye'de kurulacak ortaklık bünyesinde öncelikle elektrik depolama sistemleri montaj fabrikası ve sonrasında ikinci aşama olarak lityum iyon prizmatik pil üretimine ilişkin üretim fabrikası yatırımı için 20/05/2024 tarihinde bir ortak girişim sözleşmesi imzalanmıştır.

Ortak girişim sözleşmesi kapsamında, Türkiye'de kurulacak yeni şirkete %60 (altmış) oranında Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis, İşletme ve Ticaret Anonim Şirketi, % 40 (kırk) oranında ise Gotion Singapore PTE. Ltd. sermaye katkısında bulunacaklardır.

Bu yatırım kapsamında, yurtiçinde istihdama, teknoloji geliştirmeye ve katma değerli ürün üretimine katkı sağlarken yurtdışı piyasalarda yürütülecek satış ve pazarlama faaliyetleri ile ülkemizin ihracat gelirlerinin artırılması da hedeflenmektedir.

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sayfa 261/275 İlkİlk ... 161211251259260261262263271 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •