Sayfa 12/25 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon
Arama sonucu : 199 madde; 89 - 96 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Hem de nasıl, ben de olayı anlamadan önce böyle düşünüyordum.

Buradaki olay micro management. Yani bekleyebilme kapasitesi.

Düşen hissede ne kadar bekleyebilirsin mesela? 10 sene boyunca düşen hisseyi elinde tuttuktan sonra çıkmaya başladığında kaçtan satacağın belli mi? Planın var mı? Hisseye girerken paranın yüzde kaçını riske ettin? Portföy yönetimi bambaşka bir olay.

Dışarıdan bakan iş bilmezler bisti bile tüm getiri ile değil kuru endeks performansı ile değerlendiriyorlar.
    23 senedir borsadayım abi, 27 senedir de kendi mekanımı işletiyorum, az buçuk micro management geçmişim var şükür, e az da birikmişim hamdolsun.

Sen beni yanlış anladın galiba, vadeleri ve beklenecek tarz kağıtları yazdım.

Madem portföy işletiyoruz diyelim, yatırım tavsiyesi olmadan 4 kağıt ismi ver de Allah nasib eder de buralarda olursak 3-4 sene sonra, diyelim sen büyük managersın.
    Sanal portföyden bahsettim bu arada, saygılar

Sent from my SM-A536B using Tapatalk

2.  Alıntı Originally Posted by 5yearplan Yazıyı Oku
    Bilmiyorum valla Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer derler. Bence her zaman fırsatları değerlendirebilecek kurşunun olması gerek borsada. Hatırlıyorum covid zamanı petkimi 2 liradan çok almak istedim ama para bulamadım Tek kağıtta olursan yani hiç manevra yapabilme kabiliyetin kalmıyor. Mesela 2023'de 37 ortalama ile ereğlideyken 2024'de 38'den ikiye katlama şansı elde ettim. Tek kağıtta olacaksan hem güvendiğin bir şey olacak hem de çelik gibi sinirlerin olacak, ya da borsadaki parayı çok düşünmeyeceksin. Yoksa bir noktada pes edebilir de insan. Olmaz olmaz dememek lazım
    İsmine bakınca 5 year plan falan dedim çelik gibi sabrı var. Allah seni emi

3.  Alıntı Originally Posted by ersenkirmizi Yazıyı Oku
    Teyzerin günü gibi bazı günlerde değil mi?

bazı zamanlarda benim de katkım oldu ama neyse artık

Portföy işi ile ilgili de birçok farklı görüş oluyor. Işık ökte'ye göre 1 milyon altı para ile hiçbir şey olmuyor mesela
    Benim görüşüm ise bist 30 hisselerinin babaları bir şekilde dengeleniyor kendi göreceli pdleri göz önüne alındığında ama bu 3 sene olur 5 sene olur orası muamma. O sebeple fırsat maliyetleri düşünüldüğünde hisseler arası geçiş yapabilmek için çeşitlilik önemli gibi. Her ne kadar bu işi başaramasam da. Bugün sıfırdan girsem yaparım ama 2 seneyi aşkın süredir beklemişsen maalesef "satarsam gider" düşüncesi ağır basıyor. Bu nedenle kademeli işlem yapılabilir belki diğerlerine relatif olarak artış olduğunda.

Alıntı Originally Posted by ersenkirmizi Yazıyı Oku
    İsmine bakınca 5 year plan falan dedim çelik gibi sabrı var. Allah seni emi

Maalesef Eğer tüm sermayeyi ereğliye gömmüş olsaydım 2023'de bütün senem zehir olurdu sanırım. Diğerlerinin uçması sayesinde biraz görmezden gelebildim. Ha satarmıydım satmazdım ben de olan oldu deyip. Ki burada pek çok arkadaş da öyle. Neyse ki bu sene toparlıyoruz. Ttrak a gömmüş olsaydım hepsini ahaha. O zaman işte haklısın derdim. 5 sene beklememe gerek kalmaz zaten emekli olmuş olurdum. Kısmet işleri.

Alıntı Originally Posted by dmrcelik Yazıyı Oku
    bazı zamanlarda benim de katkım oldu ama neyse artık

Portföy işi ile ilgili de birçok farklı görüş oluyor. Işık ökte'ye göre 1 milyon altı para ile hiçbir şey olmuyor mesela
    Benim görüşüm ise bist 30 hisselerinin babaları bir şekilde dengeleniyor kendi göreceli pdleri göz önüne alındığında ama bu 3 sene olur 5 sene olur orası muamma. O sebeple fırsat maliyetleri düşünüldüğünde hisseler arası geçiş yapabilmek için çeşitlilik önemli gibi. Her ne kadar bu işi başaramasam da. Bugün sıfırdan girsem yaparım ama 2 seneyi aşkın süredir beklemişsen maalesef "satarsam gider" düşüncesi ağır basıyor. Bu nedenle kademeli işlem yapılabilir belki diğerlerine relatif olarak artış olduğunda.
    Para azsa doğru, az parayı 5 e böldün, biri uçsa ne olur uçmasa ne olur gibi oluyor Benim bissteki uçan hisselerimden en kralı Ttrak 200k falan getirisi oldu. Bu sene ereğliden getiri 500k. O da kötü haliyle. Param olsaydı tabiki 2023de ben de alternatif hisselerimin hepsine 1 milyon yatırmak isterdim. 1 milyon olurdu 5 milyon. Para yok işte ahaha.

6. Allah hepimize bol kazanç versin

7.  Alıntı Originally Posted by ersenkirmizi Yazıyı Oku
    23 senedir borsadayım abi, 27 senedir de kendi mekanımı işletiyorum, az buçuk micro management geçmişim var şükür, e az da birikmişim hamdolsun.

Madem portföy işletiyoruz diyelim, yatırım tavsiyesi olmadan 4 kağıt ismi ver de Allah nasib eder de buralarda olursak 3-4 sene sonra, diyelim sen büyük managersın.

Micro management iyi bir şey değil. Bunda tecrübem var demek garip geldi. Başka bir terimle mi karıştırdiniz acaba?
    Micromanagement bekleyebilme kapasitesi falan değil tam tersine beraber çalıştığı insanları iş konusunda darlamak, baskı yapmak, onları sürekli kontrol altında tutmak.
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Micromanagement

8.  Alıntı Originally Posted by ersenkirmizi Yazıyı Oku

Yanlış anlaşılma olmuş olabilir. 4 hisseli portföyde 2 si çıkıyor, 2 si düşüyor ne anladım bu işten yazınıza cevaben yazmıştım o mesajı.

4 kağıt ismi veremem, benim sizin kadar tecrübem de yok ama portföyümdeki ana ağırlık hala eregl’de. 1.19 dolara indiğinde portföydeki ağırlığı 20% altına inmişti. O civarlardan iyi bir miktar arttırdım eregldeki ağırlığımı ve şimdi yine toplamda 20% üzerine attı fiyat fırlayınca.

Diğer 3 büyük kağıdım da herkesin bildiği koç iştirakları. Sonrakiler de yine bilindik büyük hisseler. Bu şekilde 30 civarı farklı pozisyon taşıyorum.

Bunların 2 tanesi falan hariç hepsi güzel de temettü veriyor. Yeter ki iş yapsınlar, para kazansınlar, hissenin fiyatına hemen yansımasa da olur, ki önünde sonunda o da oluyor.

Benim kağıt ismi vermemin de pek bir anlamı yok.

Hadi madem konuşuyoruz, ttrak eklemiştim ortalamam 250 tl, 2% idi ben eklediğimde portföydeki ağırlığı, şimdi 7% oldu ve ilk 4e girdi.

Yarın öbür gün cebimden çok daha fazla para koyarak portföye eklediğim ve aylardır yerinde sayan öbür hisse atak yaparsa ağırlığı bir anda 4% ten 10% a fırlayacak.

Böyle dengeler üstünde gidiyor portföy. O çok çıkan ttrak da gerisin geri inebilir geldiği yere dönebilir, şirkette ağır bir eksen kayması olmamışsa temettümü alırım, lot eklemeye devam ederim.

hisse/şirket iyi mi, para kazanıyor mu, temettü veriyor mu, ileride kazanması muhtemel mi?
    Hepsinin cevabı evetse bu hisseyi niye satayım, düştükçe eklerim. Bazen doğru seçenek en az karmaşık olanı oluyor

Ytd
    Son düzenleme : Patrick Bateman; 20-06-2024 saat: 00:01.

Sayfa 12/25 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •