Sayfa 816/874 İlkİlk ... 316716766806814815816817818826866 ... SonSon
Arama sonucu : 6990 madde; 6,521 - 6,528 arası.

Konu: Viop LVII

1.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    Sen yanmışsın
    Sen bitmişsin
    Sen burada karikatür paylaşıyorsun
    Bosphorus direk senin topiğe gelmiş habarın olsun

İkinci grup long pozlar da 11.757 açtık....

https://www.ozdogrular.com.tr/v1/tr/...mu-torba-kanun

2024 YILI KANUN ÇALIŞMALARI CUMHURBAŞKANLIĞI SUNUMU (TORBA KANUN)

Vergi adaletinin güçlendirilmesi ve dolaysız vergilerin payının artırılması, vergi tabanın genişletilmesi
    Borsa kazançlarının vergilendirilmesi

Hisse senedi ve ortaklık payları alım-satım kazanç istisnasının yeniden düzenlenmesi
    Kripto varlıklar ile ilgili işlem vergisi getirilmesi ve bu varlıklardan elde edilen gelirlerin vergi mevzuatında tanımlanması
    Yap işlet ve devret modeli ile kamu özel işbirliği projeleri kapsamında elde edilen kazançlardan %30 oranında kurumlar vergisi alınması

Mevcut Durum: BİST'te işlem gören ve 1 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satımından elde edilen kazançlar GVK geçici 67 nci madde kapsamında nihai olarak tevkifat yoluyla vergilendirilmekte olup, tevkifat oranı 2006/10731 sayılı BKK'da yapılan değişiklik gereği 2008 yılından beri %0 olarak uygulanmaktadır.

BİST'e işlem gören ve bir yıldan fazla süreyle elde tutulan hisse senetlerinden elde edilen satış kazançları üzerinden stopaj yapılmamaktadır.

Önerilen Düzenleme: GVK geçici 67 nci madde kapsamında uygulanan %0'lık tevkifat oranının;

3 aya kadar %10
    6 aya kadar %7,5
    1 yıla kadar %5
    3 yıla kadar %2,5
    3 yıl üstü için %0 olarak yeniden belirlenebilmesi için yetki alınması.

ENSTRUMAN İNDİRİMLİ ORAN ESKİ ORAN ETKİ ANALİZİ (2024) AYLIK GELİR ETKİSİ YILLIK GELİR ETKİSİ

Önerilen oranlarda Önerilen Oranlarda
    Borsa İstanbul'da İşlem Gören Paylar (Satım)

0%

10%

6,1 Milyar TL

73,2 Milyar TL

Etki Analizi: Gerçek/Tüzel kişi, yabancı-yerli tüm yatırımcılar tarafından 2022 yılında Borsadan elde edilen kazanç tutarı toplam 540,8 Milyar TL'dir. 2024 yılında Borsadan elde edilecek kazanç tutarının 900 milyar TL olacağı varsayılmış, bu tutarın içerisindeki tam mükellef kurumların payı (%18,4) düşülerek

Hisse Senedi ve Ortaklık Payları Alım-Satım Kazanç İstisnasının Yeniden Düzenlenmesi

Mevcut Durum: Tam mükellef kurumlara ait olan ve 2 yıldan fazla süreyle elde tutulan hisse senetlerinin (BİST'te işlem

görmeyen) elden çıkarılmasından doğan kazançlar gelir vergisinden istisnadır.

Ortaklık haklarının elden çıkarılmasından doğan kazançlar ise istisna kapsamında değildir.

BİST'te işlem gören hisse senetlerinin alım satımından elde edilen kazançlardan hali hazırda vergi alınmamaktadır. (Tevkifat oranı %0) Bu gelirler için beyanname verilmemektedir.

Önerilen Düzenleme: Menkul kıymetlerin elden çıkarılmasından doğan değer artışı kazançlarının vergilendirilmesinde;

Tam mükellef kurumlara ait olan ve 2 yıldan fazla süreyle elde tutulan hisse senetlerine uygulanan istisnaya ilişkin elde tutma süresinin 5 yıla çıkarılması
    İstisna kapsamına ortaklık paylarından doğan kazançların da (Limited şirket payları vb.) dahil edilmesi

Etki Analizi: 2022 takvim yılında, GVK mükerrer 80 inci madde kapsamında hisse senedi alım satım kaynaklı kazanç beyanı

76 Milyon TL, ortaklık haklarının elden çıkarılması kaynaklı kazanç beyanı ise 73 Milyon TL'dir.

2 yıldan fazla süreyle elde tutulan hisse senetlerinden elde edilen kazançlar ve ortaklık hakları satışından doğan kazançların istisna içinde kalan kısmı beyannameye yansımadığından bu tutarlarla ilgili veri bulunmamaktadır.

Düzenlemenin kanunun yayımı tarihinden sonra alınacak hisse senetlerine uygulanması, ortaklık paylarına ilişkin istisna düzenlemesinin yayımı tarihinde yürürlüğe girmesi önerilmektedir.

4.  Alıntı Originally Posted by ENGRANDMASTER Yazıyı Oku
    Sen yanmışsın
    Sen bitmişsin
    Sen burada karikatür paylaşıyorsun
    Bosphorus direk senin topiğe gelmiş habarın olsun
    Bosporus abi geldiyse yılanoğlusu fışkırttırır genelde, paran eriyecek hemen git döner ye dedi, yohusa ertesiki gün o parayla bi şişe soda anca içersin dedi.
    Doğru süüülüyo
    Bistti biraz fışkırttırmak icap ediyor ENGRANDMASTER abi

7.202,88 Since 26 Aralık 2023

5. gümüşleri verdik ama gitmeye devam ediyor...

olsun yinede güzel bıraktı...
    Yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by manif Yazıyı Oku
    forumun eskilerinden, karınca nickli, ilker abi sabah x100 için 10.651 seviyesini belirtmişti.
    hareket şimdilik o bölgeyi geçmedi.
    https://x.com/ilker7806/status/1803682621253181446
    takibe devam.
    karıncanın direncinin üstünde kapatıyor

son iki gün de yukarı yapmıştı ama kapanışlar dökmece oynanmıştı, bugün yüksek kapatıyor.. gri liste haberiyle, haziran vade sonu çakışıyor, daha 6 seans var gerçi, oraya kadar çuvala atabildiğini atar, orda boğar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    T.C. - duhul EYLÜL 2005
    Gönderi
    12,934
     Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    gümüşleri verdik ama gitmeye devam ediyor...

olsun yinede güzel bıraktı...
    seni ALTINS1 e davet ediyorum..Burada 23.20 iken aldığımı ifade ettim.

Hem ALTINS1/gramaltın oranı en dipte..Normalde 1.20 görmüşken 0.96 da

Hem altıns1 göstergeler en dipteydi..DOLAR/TL destekliyor..tek risk ons altının 2277 altına sarkmasıydı

kısacası VOLTRAN oluşmuştu.

23-23.20 bence,alım fırsatıydı..

8. Ben hatırladım altıns1 alım fırsatı dediğin günü
    Gerçekten borsada fırsatlar hiç bitmiyor.
    Ama
    O gün altıns1 yerine akcay abinin ttkom u alsaydın bugün daha fazla para kazanmıştın abka dayucuğum

7.202,88 Since 26 Aralık 2023

Sayfa 816/874 İlkİlk ... 316716766806814815816817818826866 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •