Sayfa 572/582 İlkİlk ... 72472522562570571572573574 ... SonSon
Arama sonucu : 4654 madde; 4,569 - 4,576 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. Bu son yıllarda ürettiğimiz jeneriklerin pazar payını ya da cirosunu falan görebildiğimiz Bir site var mı.. Mesela sutesgo ne kadar ciro yapıyor?

2. genel olarak; şu 3 satır bakımından beklentimin gerisinde kalan bir sonuç olmuştur:

1-Brüt kar marjını, geçen sene kapattığımız seviyenin üzerinde bekliyordum.. Q1in tamamında geçerli olan %25lik zammın, BK %sini daha yukarı bir yere taşıyacağını düşünüyordum. Yanıldım. Deva gibi bir firma dahi ancak %42 BK marjı yapabiliyorsa, diğer jenerik firmaların durumu hiç de iyi değildir, diye düşünüyorum..

özetle, BK marjı bence kötü gelmiştir. Burdaki bozulmayı diğer satırlarla telafi etmek zaten genellikle mümkün olmaz.. Bunun üzerine OPEX rakamı da geçen seneye göre büyümesi dolayısıyla, faaliyet sonucu daha da bozulmuştur.

2-Parasal kar/zarar satırında zarar beklemiyordum. En fazla "nötr"e yakın bir rakam olacağını düşünüyordum. Burda zarar yazdık..

3-Vergi satırı ise, kesinlikle düşündüğüm rakamın çok uzağında olmuştur. Nerde yanıldığımı tahmin ediyorum (Q1de yasalda EM uıygulanmamasının ertelenemiş vergi etkisi.. 425 milyonluk EM kaynaklı bir ertlenmiş vergi gideri var). EM sonrasında vergi satırı artık "serseri mayın"dır. EMyi çok iyi bilmek dahi bu satırı tahmin etmeye yetmez..

teselli diyebileceğim 2 konu vardır ve şunlardır:

4-1 tek çeyreklik için oldukça yüklü miktarda yatırım yaptık.. 1.2 milyar.. yaklaşık 800 mio kısmı makina ve tesis yatırımıdır.. bize de açıklasalar keşke hangi ürünlere yatırım yaptıklarını, potansiyeli vb.. tabi bu durumun KV için bu konjonktürde önemli bir yan etkisi var: nakit akımda gedik açtılar. şirketin net nakit pozisyonu önemli ölçüde değişmemiş .. oysa ki 800 mio tl ile kredi borcu ödeselerdi, net nakit pozisyonu bu kadar iyileşecekti.. hatta faiz etksini de katarsak, daha da yüksek tutarda iyileşecekti..

5-ihracat rakamı oldukça büyük rakam olmuştur. umarım kalan çeyreklerde de böyle devam eder de Deva için "yeni bir sayfa açar" diye düşündüğüm süreç güçlenerek devam etmiş olur.

Pazar payında az da olsa kayıp var (rivelimenin sıralamdaki yeri de düşmüş..)

2023teki flash bilanço ile piyasa bize ancak 10-15 liralık primi layık görmüştü. bu kötü bilanço ile bakalım nasıl bir değerlendirme olacak..

sonraki dönemde (3-4 çeyrek) takip edeceğim (gidişatı anlamlandırmak için izleyeceğim) konular:
    1-pazardaki büyüme
    2-yeni ürünler,
    3-ihracatımız
    4-pazar payımızdaki büyüme
    5-olursa, biotech hakkında herhangi bir haber
    6-bizi çok yaraladığı için piyasa faiz oranları
    7-TÜFE enflasyon seviyesi (parasal kar/zarar satırı için)
    8-tüfe ve üfe farkı: ertelenmiş vergi satırı için
    Son düzenleme : Maslak1; 21-06-2024 saat: 22:52.

3.  Alıntı Originally Posted by cenkbjk Yazıyı Oku
    Bu son yıllarda ürettiğimiz jeneriklerin pazar payını ya da cirosunu falan görebildiğimiz Bir site var mı.. Mesela sutesgo ne kadar ciro yapıyor?
    sektörde çalışanlar, sutesgonun endikasyon alanındaki ilaçların satış datasını IQVIA adlı kurumdan satın alıyorsa, görebilirler. onun dışında kamuya açık kaynak yok.. bir de SB ve SGKdakiler görebilir.. SGK kurumu SGK geri ödemesidneki herşeyi görür.

4. Kötü bilanço bekliyoruz iyi geliyor, iyi bekliyoruz kötü geliyor. Zıtlık ,neyse bir bilinmezlik daha son buldu. fk ya takıldım, kaç oldu şu an.

5. İşte 7.24

Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    Kötü bilanço bekliyoruz iyi geliyor, iyi bekliyoruz kötü geliyor. Zıtlık ,neyse bir bilinmezlik daha son buldu. fk ya takıldım, kaç oldu şu an.
    İşte 7.24 görünühor
    ytd deli saçmasıdır

6. Fintables 4 görünüyor, mynetfinans 7.24, Twitter'da 4 görünüyor. İsbank 7.24 görünüyor.

QUOTE=akrep4401;6838461]İşte 7.24 görünühor[/QUOTE]

7. 7.24 doğru olani

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. 4 çıkmasının sebebi -1000 olan rakam çıktı yerine daha düşük rakam girdi mantığı. Ama diğer çeyrekler em siz rakamlar. Bu nedenle doğrusu geçen yılın q1 rakamını da em siz düşünmek.

Basit bir mantık hatası yani. 7 li rakamı baz almalı. Bu arada matriks uygulaması da 4 lü rakamı gösteriyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 572/582 İlkİlk ... 72472522562570571572573574 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •