Sayfa 7/7 İlkİlk ... 567
Arama sonucu : 54 madde; 49 - 54 arası.

Konu: KBORU Kuzey Boru

1. CTP boru fabrikası için yöneticilerinin ikisi Superlit,biri Akbor,diğeri Subor'dan transfer edilmişler.

2. VUK 6 aylık 298 milyon kar. 2024/2Q ,bir önceki çeyrek gibi kar getirecek gibi. F/k mevcut 30'lu seviyelerden halka arz seviyesi olan 16'lara inecek.

3. Araştırmalara devam;
    Büyük ihtimalle Malatya fabrikası tam olarak devreye alındığında Türkiye'deki en büyük rakibi Superlit olacak. Düzce ve Malatya olmak üzere iki tane fabrikası var. Romanya da bir fabrikası var ama kapatıldığına dair haberler okudum ama kendi web sitelerinde hala var görülüyor. Belki hala siteyi güncellemediler.
    Her iki fabrika da da sadece CTP boru üretimi yapıyorlar. Düzce fabrika kapalı alan büyüklüğü 30 bin metrekare iken, Malatya için veri bulamadım. Malatya fabrika çatısına 1,5 mW ges projesi yapılmış, buna istinaden o fabrika büyüklüğü 10 bin metrekare olmalı.
    Şirket satışlarının çok iyi durumda olduğuna dair haberler okudum, pandemi öncesi Malatya fabrikası iki sene kapalı kalmış, pandemi ile birlikte temelli kapatırız diye düşünürlerken talep birden artmaya başlamış.
    2023 cirosu 2,86 milyar ile ikinci İSO 500 de 22. sıradalar. Halka açık şirket olmadığı için ciro dışında elde edebileceğimiz veri yok. Ne kadar orantılı/doğru olabileceği tartışılır ama şöyle bir hesap yapıyorum. Her iki fabrika kapalı alan toplamı 40 bin metrekare
    desek, on bin metrekare de 700 milyon civarı ciro eder. Kuzey boru şirketinin Malatya total fabrika büyüklüğü de 65 bin metre kare, bunun 10 bini kapalı alan desek, tam kapasite çalışması ile şirket cirosuna 700 milyon katkı verebilecektir. Kuzey boru 2023 yılı cirosu 2 milyar olduğunu, Malatya fabrikasında sadece CTP boru üretimi yapılacağını yeniden hatırlatayım.

4. Kafama takılan şeyi yukarıda paylaştım. Kuzey boru bu ciro ile neden İSO ikinci 500 de 192. sıra da değil? Keza 1,5 milyarlık 2022 cirosu ile yine listede adı yok. Buna anlam veremedim. Yanıldığım bir yer mi var?

5. İSO 500'e katılım gönüllülük esasına dayalıymış. Katılmama'nın firmalara herhangi bir yaptırımı yokmuş. Bunu bilmiyordum, öğrenmiş oldum. 2022 ve 2023 de İSO ikinci 500 de yer alabileceklerine rağmen ankete katılmamaları,listeye direkt ilk 500 'den girebilecek seviyeye kadar beklemelerini düşündükleri intibası aldım. Bu durumda 2024 için de büyük ihtimalle belki katılmazlar.

6. Bilanço dipnot açıklamalarında not 18'de sponsorluk giderleri yaklaşık 36 Milyon TL. Bu tutar voleybol kulübüne mi aktarılıyor acaba? Aktarılıyorsa dönem net kârının %10 u yapıyor. Çok değil mi sizce de?

Sayfa 7/7 İlkİlk ... 567

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •