Sayfa 22/22 İlkİlk ... 12202122
Arama sonucu : 174 madde; 169 - 174 arası.

Konu: KOTON Koton Mağazacılık

1. Koton hissesi sokulduğu mezardan cikabilecekmi? (Sy Talkandwalk hoş geldiniz)
    2 Çy bilanço finansal sonuçlarının açıklanmasına son iki gün kaldı. Şirket nasıl bir bilanço açıklayacak, 1 ÇY bilanço da reklam giderleri 2 ÇY bilanço da nekadar olacak.?
    2 ÇY bilanço iki milyar civarı gelir ise şayet
    Hisse bitkisel hayatından çıkabilir. Bir diriliş hikayesi seyrede biliriz ozaman.
    Şirket ve CEO ipten döner ve tekrar belki ,TV ekranlarına çıkmaya cesaret ederler.
    Bu seviye de bir bilanço benim açımdan gerçek bir supriz olur.
    Saygılar, sevgiler, muhabbetler olsun.

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    Keşiş Dağı
    Gönderi
    1,767
    Blog Entries
    3
    Hoşbulduk sayın Gazeteci.
    6 aylık 750 milyon lira ile 1 milyar lira arası kâr iyi olur. Üzeri de daha iyi.
    Satışlar 10 milyar lira üzeri tahminim.
    Az kaldı. Göreceğiz.

Alıntı Originally Posted by gazeteci Yazıyı Oku
    Koton hissesi sokulduğu mezardan cikabilecekmi? (Sy Talkandwalk hoş geldiniz)
    2 Çy bilanço finansal sonuçlarının açıklanmasına son iki gün kaldı. Şirket nasıl bir bilanço açıklayacak, 1 ÇY bilanço da reklam giderleri 2 ÇY bilanço da nekadar olacak.?
    2 ÇY bilanço iki milyar civarı gelir ise şayet
    Hisse bitkisel hayatından çıkabilir. Bir diriliş hikayesi seyrede biliriz ozaman.
    Şirket ve CEO ipten döner ve tekrar belki ,TV ekranlarına çıkmaya cesaret ederler.
    Bu seviye de bir bilanço benim açımdan gerçek bir supriz olur.
    Saygılar, sevgiler, muhabbetler olsun.
    Denge ve tutarlılık iyidir. Makul olmak en iyisidir.
    Portföy

3. Herkese selamlar....
    Nacizane bende Koton hakkındaki görüşlerimi
    1)Spesifik olarak:1Ç bilanço bize ne söylüyor?
    2)Genel olarak:Biz bu (koton) hikayenin neresindeyiz? perspektifinde değerlendirmeye çalışacağım...

Klasik başlangıcı mı yapmak istiyorum;

Ciro(Hasılat)=FİYAT X MİKTAR (miktar;adet/lt/kg/ton olabilir)
    FİYAT:Etikette görünen ürünün fiyatı....
    Farz edelim ki 2023/1Ç de KOTON sadece 1 milyon KOT PANTOLON satıyor olsun...
    Bir kotun da fiyatı 700 tl olsun (koton da kot pantolonların fiyatı bu civarda) bu durumda 2023/1Ç ciromuz
    CİRO:700 ADET X 1.000.000 TL=700.000.000 TL olurdu...
    Bu bir kenarda dursun
    Bir önceki yıl ile cari dönemi karşılaştırırken bazı tahminlerde bulanabiliriz...
    TÜİK TÜFE ye bakıyoruz;Tüik giyim ve ayakkabı fiyatları Mart 2024 itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına göre %50 artmış....
    (bknz:https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Inde...eksi-Mart-2024)

Ki Tüik in fiyatları olduğundan düşük ölçtüğünü hepimiz biliyoruz...
    Biz %50 i doğru kabul edelim...
    Koton da giyim ve ayakkabı ürünü sattığına göre sattığı ürünlerin fiyatlarına %50 civarı zam yapmış olmalı...
    O zaman formülümüz de yerine koyalım
    Ciro:FiyatxMiktar
    Fiyat;Kot pantolonun fiyatı %50 arttığına göre 700x0,5=1050 tl olmalı....
    Ciro=1050 tl x 1.000.000 (miktarı hiç arttıramadığını kabul edelim ki arttırmıştır...onu da paylaşacağım)
    2024/1Ç Ciro=1.050.000.000 TL olması beklenirdi
    Yani cironun geçen yılın aynı çeyreğine göre %50 artması gerekirdi
    Ama maalesef KOTON da ciro sadece (yoy) %2 arttı diyor...
    Peki şimdi bir de miktardaki artışı ekleyelim formülümüze...
    Peki miktardaki artış ne kadar?
    Şirketin Ağustos 2024 Yatırımcı Sunumunda öğrendiğimize göre
    Mağazacılık Konsolide LFL adet büyümesi %12.7
    (bknz:https://kurumsal.koton.com.tr/wp-con...ustos-2024.pdf ((sayfa 26))
    Lfl ne demek? (bknz:https://gedik.com/yatirimci-sozlugu/l/lfl)

Bu durumda 20231Ç 1 milyon olan satış adedimizin 1.127.000 adet olması gerekir....
    Formülümüzde yerine koyalım
    Ciro;FiyatxAdet
    Ciro;1.050 tl X1.127.000 adet= 1,183,350,000 tl olması gerekir...

20231Ç Ciro:700.000.000 tl
    20241Ç:1,183.350.000 TL
    Oransal Artış:%69 olması beklenirdi...

Ama KOTON açıkladığı 20231ç bilançosunu göre ciro artışı sadece %2
    Bu nasıl olabilir diye kafa patlatırken;Yatırımcı sunumunda bir cümle dikkatimi çekti;"Yurt içi mağazacılık olumsuz mevsimsellik ve Ramazan Ayı etkisine"
    Hava koşulları nedeni ve Ramazan ayında kapalı olan gün sayısını mı kast ediyor anlamadım...
    Çalışılan/satış yapılan gün sayısı geçen senenin aynı dönemine göre daha mı az dı?
    Kar yağışından dolayı yolların kapalı olup mağazaların açılamadığını hatırlamıyorum sanki....
    Ramazan Bayramı tatili de çok uzun değildi...
    İlginç...
    KOTON un sattığı ürünlerin konsepti değişmiş olabilir mi?...
    Artık pazar malı ucuz düz basic dediğimiz t şhirt tarzı ürünlere mi yöneldi acaba...?
    Bolca onlardan mı sattı acaba?

Bir ihtimalde ciddi iskontolar yapmış,fiyat kırmış olabilir sattığı ürünlerde...

Biz şirkete dediğini doğru kabul edeceğiz şimdilik;"olumsuz mevsimsellik ve Ramazan Ayı etkisine"

2 gün sonra 2ç bilançosu gelsin bakar gene değerlendiririz....

Değerlendirmelerime devam edeceğim...

Dip Not:Resim yükleyemiyorum bir türlü,yükleyebilseydim link olarak paylaştığım verilerin görsellerin koyarak daha güzel paylaşım yapabilirdim)

Saygılar/Başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

4. Satış Adetlerini de buldum...

2023/1Ç =10.528.430 adet
    2024/1Ç=11.859.704 adet

(bknz:https://kurumsal.koton.com.tr/wp-con...-Mart-2024.pdf sayfa 14)
    Çok önemli bir veri;dürüst ve yatırımcı dostu bir şirket bu veriyi sürekli paylaşır saklamaz;genelde çoğu detay vermiyor

Abi satışlarını miktar bazında %12,6 arttırmışsın,bir miktarda zam yapmış olsan ürünlerine ciron gene en az %20-30-40 artmış olmalıydı nasıl %2 de kaldı benim matematik bilgim yeterli gelmiyor anlamaya...

Bol bol ucuz dandik ürün satmış olmalı.....
    Geçen sene 100 tane 700 tl lik kot pantolon satıyordur bu sene 112 tane 625 tl lik mal satmış olmalı....
    Aynı ciroyu elde edersiniz...
    Kafam karıştı biraz...

Saygılar/Başarılar...

5. Fikir vermesi açısından KOTON 1 adet ürünü ortalama;4,487,775,117 tl/11.859.704 adet=378 tl e satıyor...
    Bu veri bir kenarda dursun...
    Bu veriden ilerde kar tahminleri yapmaya çalışabiliriz...ve/veya mavi ile kıyaslamalar yapabiliriz....

2Ç/ Bahar kıyafetlerinin fiyatlarını aklınıza getirin bir 1Ç/kışlık kıyafetlerin fiyatlarını....
    Kışlık kıyafetlerin fiyatları baharlıklara göre biraz daha yüksekdir gibi sanki....
    Ama insanlarda kışlıklarını sonbaharda alır,kışın pek bir kıyafet almaz...
    Doğa ve insanlar baharla canlanır,baharla birlikte insanlar sokaklara çıkar,kılık kıyafetine dikkat eder,günceller....
    Şirket de 2ç de satışlar artıyor diyor...
    Bende şahsen Aralık-Ocak-Şubat-Mart aylarında pek bir kıyafet almam...
    Genelde ilkbahar ve sonbaharda alırım...
    Biraz da yaz da.....

Saygılar/Başarılar....

6. 1Ç.Bilanço da dikaktimi çeken hususlar ile 2 nolu gündem maddemiz olan KOTON bir hikaye yazabilir mi yazabilirse bunun neresindeyiz? i değerlendirmeye devam edeceğiz....
    Ama şimdi biraz mola...
    Çünkü yoruldum...

Saygılar/Başarılar

Sayfa 22/22 İlkİlk ... 12202122

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz