Sayfa 351/1013 İlkİlk ... 251301341349350351352353361401451851 ... SonSon
Arama sonucu : 8100 madde; 2,801 - 2,808 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by lutfu001 Yazıyı Oku
    Hocam daha önce yazmıştım bir ara altın almayı düşüyorum diye ama TL bazında altın resmen zirve yapmış vaziyette, fiyatı 2 farklı bilinmeyen olan Usd/TL ve Ons/Usd ye bağlı, yani bizim yatırım yaparken bir Amerikalıdan 2 kat fazla düşünmememiz gerekiyor birde faizi olmayan bir enstrüman doğal olarak taşıma maliyeti var yani zaman maliyeti diyelim, tüm bunları yazarken bile altın almaya karşı olan isteksizliğim ortaya çıktı

Şimdi size sorum grafik üzerinden olacak buradaki real assets denilenler maden ve petrol ise bu grafikte bir eksiklik var çünkü yıllar içinde teknoloji gelişti ve bazı madenlerin çıkarılma maliyeti buna göre düştü yada şöyle denilebilir çıkarım maliyetleri arttı çünkü kolay işletilen maden sahaları azaldı, yada insanların yatırım anlayışı değişti ve gelişen teknoloji ve yatırım sistemleri sayesinde piyasa fiyatları arz-talep doğrultusunda değil spekülatif olarak belirlenmeye başlandı gibi..

Şimdi bir çözüm sunmadın durumu karmaşıklaştırdın diyeceksiniz ama altın konusunda emin olamıyorum bir türlü...

Neyse vaktinizi fazla almayayım benim kafam karışık sizinde kafanızı karıştırdımsa affola
    Esasen bu konuda sayfalar dolusu yazı yazılabilir..ancak temelde şu soruyu sormak lazım; global finansal anlamda herşey normal mi..yoksa ters giden bir şeyler var mı?..ters giden bir şeyler yoksa zaten sorunda yok..ancak ters giden bir şeyler var deniyorsa o zamanda şu soruyu sormak lazım..düzelecek mi?..düzelecekse yine bir sorun yok..peki ya düzelemiycekse..

İşte yukarıdaki soruların cevapları verildiğinde en azından altın konusunda bir yatırım tercihi oluşabilir..bu anlamda Sn Patrick portföy mantığını güzel özetlemiş..yoksa kimse müneccim değil, herkes yanılabilir..zaten benimde düşüncem öncelikle para kazanmak değil..tedbir almak, kaldı ki çok uzun vadeli....bir nevi kasko..

''piyasa fiyatları arz-talep doğrultusunda değil spekülatif olarak belirlenmeye başlandı'' demişsiniz..esasen başladı değil, epeydir öyle..ve bu büyük merkez bankaları eliyle yapılıyor..en azından dolaylı olarak buna sebebiyet veriliyor..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Birkere ''QE forever'' gerçeğini bu ortamda hiç ihmal etmemek lazım..

Geçen gün yazmıştım..Bill Gross, dikkate almak lazım, ECB ve BOJ tahvil almasa yani para basmasa ABD 10 yıllıklar 3.5'lara yükselir demişti..Yani ECB ve BOJ'un bastığı paraların bir kısmı ABD bonolarına gidiyor..gitmediğinde dolayısıyla 10 yıllıklar 3.5'a ulaştığında bu en basit anlamda ABD için resesyon demek ve bazı ülkelerde de özellkle EM'lerin bir kısmında kriz riski demek..buda zaten global ekonomiyi yine en basit tabiriyle durgunluğa götürür..FED faiz arttıramaz hale gelir..

Ayrıca Ocak'tan beri FED 267 milyar dolar tahvil almış..yani para basmış..dikkate almak lazım..hem faiz arttır, hemde ufak çaplı QE yap..QE forever'ın kırıntıları bunlar..Birde ECB'nin son toplantısında tahvil alımları yaparken faiz arttırımı yapabilirmiyiz diye konuşulmuş..bana öyle geliyor ki bundan sonra AB QE'siz yapamaz..Son veriler Japonya'da olduğu gibi AB içinde iyi geldi ama sonuçta bunu güçlü dolara yani Trump rallisine borçlular..Trump ralliside şu sıra tökezlemekle meşgul..

Trump etkisi hariç FED'in faiz artışları bundan sonra sıkıntıda olabilir..dikkat etmek lazım..gerekçeleri kısaca yazayım..
    Spekülasyona yada oluşan balona bir örnek verelim..S&P 500 mesela..5-6 yıldır ha düştü ha düşecek, bir sürü teknik analiz, geçmişle kıyaslamalar vb..sonuç diğerleri gibi bu borsada aşırı değerli..düşmeye niyet var mı, bence yok..hatta bir sürü gidecek yolu olabilir..MB'ları sağolsun..

No doubt you’re familiar with the S&P 500, the stock index that measures the performance of the largest US companies.

And as we’ve discussed before, one of the most important benchmarks in measuring whether stocks are overvalued or undervalued is the Price/Earnings, or P/E ratio.

Looking back through more than a century of financial data, the long-term average P/E ratio for the S&P 500 has been about 15.

As of yesterday afternoon, the P/E ratio for the S&P 500 stock index reached 26.5.

That’s high– more than 75% higher than the long-term average.

More importantly, since the 1870s, there have been a total of THREE periods in which the average stock P/E ratio was above 26.5.

The first time was around the Panic of 1893.

The second was around the 2000 dot-com crash.

And the third was around the 2008 financial collapse.

See the pattern? Whenever financial markets get overheated, bad things tend to happen.
    Bence kötü birşeyler olmasına büyük MB'ları izin vermeyecekler-artık veremezler bence..

Para var huzur var çünki..

Yazının devamı:

It’s also important to consider that economic growth worldwide has been slowing.

Global trade growth, for example, is at its lowest level since the financial crisis.

And in the United States in particular, GDP growth was just 1.6% in 2016.

In fact the US economy has gone 11 straight years without seeing 3% GDP growth.

Slow economic growth is generally negative for corporate profits, so it’s difficult to imagine phenomenal earnings with such tepid economic growth.

As an example, HSBC is one of the largest banks in the world with operations in dozens of countries.

Two days ago the bank announced that profits had plunged 62% due to slow growth and uncertainty around the world.
    Ayrıca dediğiniz gibi altın şu an yüksekte, ancak bu yükseliş bildiğin gibi daha çok dolar kaynaklı..şu sıralar Trump gerçeği varken alınacaksa dolar almak daha mantıklı olabilir kanımca..dolarda pahalı deniyorsa zaten pek kıpraşmamak lazım şu sıralar..ben şahsen altını zaman zaman öyle kötü yerlerden aldım ki, benim tavsiyelerimden kimsenin fayadalanmasını istemem açıkçası..ancak bir fikir verebiliyorsa sevinirim..

Ayrıca gr'da 2011'deki 110'lar zaten altının zirve yaptığı yerdi..ona göre hesap yapmak yanıltıcı olabilir..altın belirli bölgelere geldiğinde yada pahalı denebilecek yerlere geldiğinde diyelim, belirli bir süre yada uzunca bir süre o bölgelerde oyalanabiliyor, dikkate alınabilir..

Real assets: arsa, bina, emtialar,değerli metaller, makineler vb..sayılabilir..

Alıntı Originally Posted by ihtiyar Yazıyı Oku
    Bu topiğe yazanların hemen hepsi pozisyonu belli kişiler.Dolarda olanlar doğal olarak çıkacak , TL. de kalanlar da düşecek muhabbeti yapıyorlar. Hisse topiklerinde olduğu gibi grafiklerle ve teknik - temel analizlerle bizlere objektif bakış sunacak yeni kalemler gerek. Okuyanlar '' acaba yeni hangi bilgiler var '' diye heyecanla takip etmeli. Benim gibi finansal fakirlerin beklentisidir..
    İnsan zaten pozisyon aldığı için mi taraflı konuşur..yoksa öyle düşündüğü için mi pozisyon alır..yumurta-tavuk hikayesine benzedi ama bence siz burada yazanları öpüpte başınızın üstüne koyun..

Normal zamanlarda çok fazla yazan olmasada, hatta size göre taraflıda olsa, yazıların içindeki bilgileri süzün bence..mesela az önce Sn Umutabi boş otellerden bahsetmiş..ben İstanbul'da olmadığım yada turuzim sektörünün içinde olmadığım için benim için önemli bir bilgi..ve geçen gün yazdıkalarımla örtüşüyor..

Sizin için bu bilgi, yani otellerin boş kalması geçici olabilir..hakikatende öyledir, olabilir..ama bilgi bilgidir..kıymetini bilmek lazımdır..

En azından sonra önüne bakmak istemiyenler için..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    İçerisinde Thomson ve First Choice gibi markaları barındıran dev Alman turizm şirketi TUI, müşterilerinin Turkiye ve Kuzey Afrika'dan kaçındıklarını bunun yerine Yunanistan, Kanarya adaları vb. tercih ettiklerini söylüyor..

Türkiye içinse sebep terör ve politik sıkıntılar..

Thomson holidays owner Tui said customers are avoiding Turkey and north Africa as they switched to Greece, the Canaries and long-haul destinations.

The travel giant, which is also behind First Choice, reported a further shift away from Turkey due to terror attacks and political unrest.

3.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Esasen bu konuda sayfalar dolusu yazı yazılabilir..ancak temelde şu soruyu sormak lazım; global finansal anlamda herşey normal mi..yoksa ters giden bir şeyler var mı?..ters giden bir şeyler yoksa zaten sorunda yok..ancak ters giden bir şeyler var deniyorsa o zamanda şu soruyu sormak lazım..düzelecek mi?..düzelecekse yine bir sorun yok..peki ya düzelemiycekse..

İşte yukarıdaki soruların cevapları verildiğinde en azından altın konusunda bir yatırım tercihi oluşabilir..bu anlamda Sn Patrick portföy mantığını güzel özetlemiş..yoksa kimse müneccim değil, herkes yanılabilir..zaten benimde düşüncem öncelikle para kazanmak değil..tedbir almak, kaldı ki çok uzun vadeli....bir nevi kasko..

''piyasa fiyatları arz-talep doğrultusunda değil spekülatif olarak belirlenmeye başlandı'' demişsiniz..esasen başladı değil, epeydir öyle..ve bu büyük merkez bankaları eliyle yapılıyor..en azından dolaylı olarak buna sebebiyet veriliyor..

Spekülasyona yada oluşan balona bir örnek verelim..S&P 500 mesela..5-6 yıldır ha düştü ha düşecek, bir sürü teknik analiz, geçmişle kıyaslamalar vb..sonuç diğerleri gibi bu borsada aşırı değerli..düşmeye niyet var mı, bence yok..hatta bir sürü gidecek yolu olabilir..MB'ları sağolsun..

Bence kötü birşeyler olmasına büyük MB'ları izin vermeyecekler-artık veremezler bence..

Para var huzur var çünki..

Yazının devamı:

Ayrıca dediğiniz gibi altın şu an yüksekte, ancak bu yükseliş bildiğin gibi daha çok dolar kaynaklı..şu sıralar Trump gerçeği varken alınacaksa dolar almak daha mantıklı olabilir kanımca..dolarda pahalı deniyorsa zaten pek kıpraşmamak lazım şu sıralar..ben şahsen altını zaman zaman öyle kötü yerlerden aldım ki, benim tavsiyelerimden kimsenin fayadalanmasını istemem açıkçası..ancak bir fikir verebiliyorsa sevinirim..

Ayrıca gr'da 2011'deki 110'lar zaten altının zirve yaptığı yerdi..ona göre hesap yapmak yanıltıcı olabilir..altın belirli bölgelere geldiğinde yada pahalı denebilecek yerlere geldiğinde diyelim, belirli bir süre yada uzunca bir süre o bölgelerde oyalanabiliyor, dikkate alınabilir..

Real assets: arsa, bina, emtialar,değerli metaller, makineler vb..sayılabilir..
    Ellerinize sağlık olayı özetlemişsiniz, benim şahsi fikrim artık parayı yönetmek sadece uzmanlık istemiyor birazda şans işi çünkü bir çok farklı oyuncunun kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiği bir savaş alanı ekonomi, adamlar bunu yaparkende dünyanın geri kalanı ne olur diye düşünmüyor, mesela "Arap Baharının" yiyecek fiyatları üzerinde yapılan manüplasyon sonucu artması sebebiyle bu ülkelerde hızla ve çok sayıda taraftar bulduğunu söyleyen bir çok uzman var,

Neyse yine en makulü sepet yapmak gibi bakalım karar vermek için 1-2 ay daha beklemeyi planlıyorum şimdilik önümü tam manasıyla göremediğim için körü körüne gitmek istemiyorum
    hissE alMAdan ÖNCE; Aylık, HafTalıK, sonra günlüK grafiğe bakın...
    operasyon yemiş yada fiyatı katlamış hissede MaCeRa ararsanız, Paranızdan OlurSUNUz....

4.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Belki konu emlak formunu ilgilendiriyor diye düşünenler olacak ama ben olayı döviz yönünden ela aldım. Sirkeci , Sultanahmet bölgesi içersinde kiralık dükkanlara kiralık boş otellerde eklenmiş. 1 sene iyi dayandılar , 20017 de Ruslarla işler düzelir diye beklediler lakin görünen o ki Avrupalı turist`in sıfırlanacak olması tüm hesapları altüst etmiş ve bizden bu kadar diye kapıya kilidi vurmuşlar.
    Kısaca ülkenin 500 milyar dolara giden dış borcu, buna karşılık döviz arzında ana unsurlardan olan turizme kendi ayağımıza sıkılan kurşunla vurulan darbe en erken 2017 sonuna kadar benim gibi düşünenler için dövizde kalmak için yeterli bahane oluşturmaktadır.
    Haa! bazıları hala Dolar 3 olacak falan diyor bu da gariban avuntusudur der güler geçeriz . Zaten bu dönem Dolar tutmada asıl felsefe GARANTİ dir, yoksa kimsenin önümüzdeki günlerde paradan para kazanma derdi filan yoktur.
    umutabi, 16 nisandan sonra sonuç ne çıkarsa çıksın büyüme olayını abartacaklar,yani TL matbaası fazla mesai yapacak.Bunun sonunun ne olacağını sizde tahmin edersiniz. Ben bu olayı kasımda gördüğüm için önlemi aldım. yandaşlar için doların artması kötü değil, önemli olan TL faizin düşmesi. Mesela sen köprü işletiyorsun 40 dolardan, bu durumda doların artması işine gelir.hazineyi daha hızlı boşaltırsın.diğer döviz tabanlı garantiler içinde aynı durum söz konusu, gördüğün gibi bu işler planlı oluyor.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Belki konu emlak formunu ilgilendiriyor diye düşünenler olacak ama ben olayı döviz yönünden ela aldım. Sirkeci , Sultanahmet bölgesi içersinde kiralık dükkanlara kiralık boş otellerde eklenmiş. 1 sene iyi dayandılar , 20017 de Ruslarla işler düzelir diye beklediler lakin görünen o ki Avrupalı turist`in sıfırlanacak olması tüm hesapları altüst etmiş ve bizden bu kadar diye kapıya kilidi vurmuşlar.
    Kısaca ülkenin 500 milyar dolara giden dış borcu, buna karşılık döviz arzında ana unsurlardan olan turizme kendi ayağımıza sıkılan kurşunla vurulan darbe en erken 2017 sonuna kadar benim gibi düşünenler için dövizde kalmak için yeterli bahane oluşturmaktadır.
    Haa! bazıları hala Dolar 3 olacak falan diyor bu da gariban avuntusudur der güler geçeriz . Zaten bu dönem Dolar tutmada asıl felsefe GARANTİ dir, yoksa kimsenin önümüzdeki günlerde paradan para kazanma derdi filan yoktur.
    TR deki emlak piyasasi cok garip. Yandik bittik olduk diyorlar ama kapalicarsi'nin civarinda satilik bir tane adam gibi dukkan bulamiyorsun. Soruyorsun neden diye. Sahipleri cok zengin islerin acilmasini bekliyorlar ama dukkan kilitli, kirayada verilmemis

Yani piyasa kotu diye fiyatlar dusmus saldirayim alayim ucuza kapatayim islemiyor. Herkes cin gibi aptal yok piyasada

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    TR deki emlak piyasasi cok garip. Yandik bittik olduk diyorlar ama kapalicarsi'nin civarinda satilik bir tane adam gibi dukkan bulamiyorsun. Soruyorsun neden diye. Sahipleri cok zengin islerin acilmasini bekliyorlar ama dukkan kilitli, kirayada verilmemis

Yani piyasa kotu diye fiyatlar dusmus saldirayim alayim ucuza kapatayim islemiyor. Herkes cin gibi aptal yok piyasada
    Bilmem Amerikada yaşadığınız için bilirmisiniz Kapalıçarşı ve etrafını ama oralarda zaten `NORMAL` vatandaş , hiç bir zaman dükkan filan alamaz, gücü yetmez ,zaten satanda hemen hemen hiç olmaz. Ben de bu bölgede SATILIK var demedim ki ,OTELLER bile kapıya kilit vurmuş, oteller de KİRALIK yazısı asılmış, işler moktan ! , Dolar bu sene kıymetli olacak demeye getirdim. Galiba Amerikada uzun süre kalmanın verdiği eksiklikle Türkçe biraz unutulmuş sayın forumdaş !...

DFolmaz Guest
    100. Kattan düşmekte olan adamın hikayesi şöyle,
    90. Kata geldiğinde şu ana kadar her şey yolunda...
    80. Kata geldiğinde şu ana kadar her şey yolunda...
    70. Kata geldiğinde şu ana kadar her şey yolunda...
    ....

20. Kata geldiğinde şu ana kadar her şey yolunda...
    10. Kata geldiğinde şu ana kadar her şey yolunda...

....

Boom...

AdgarLnpoo 1.0 ile gönderilmiştir.

8.  Alıntı Originally Posted by DFolmaz Yazıyı Oku
    100. Kattan düşmekte olan adamın hikayesi şöyle,
    90. Kata geldiğinde şu ana kadar her şey yolunda...
    80. Kata geldiğinde şu ana kadar her şey yolunda...
    70. Kata geldiğinde şu ana kadar her şey yolunda...
    ....

20. Kata geldiğinde şu ana kadar her şey yolunda...
    10. Kata geldiğinde şu ana kadar her şey yolunda...

....

Boom...

AdgarLnpoo 1.0 ile gönderilmiştir.
    Sağolun çok istifade ettik. yatırım yaparken VOP ta çok dikkate alacağız..Daha sık grafik göndermelisiniz.

Sayfa 351/1013 İlkİlk ... 251301341349350351352353361401451851 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •