Sayfa 412/1001 İlkİlk ... 312362402410411412413414422462512912 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 3,289 - 3,296 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by varolmayansehir Yazıyı Oku
    Hatırlıyorumda 90lı yılların sonunda Özgürlük ve Dayanışma partisi gibi entellektüel olan bir partimiz bile vardı. Şimdi ki ortamla kıyaslayınca o zamanlarda çok ilerdeymişiz gibi geliyor...

gibi mi geliyor, iyi niyetli olduğunuza inanmasam daha farklı cevap verebilirdim..!!

2.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Hani Laz uşağu da benzin zamları için :

"Ben hep 100 liraluk benzun alirum." demesi gibi...

Komedi mi dram mı anlayamadık.
    Veya, "Dün 1 000 dolar bozdursaydım bana 3 920 TL vereceklerdi, bugün bozdurdum 3 960 TL verdiler. Param 40 TL arttı, kim uyduruyor TL nin değer kaybettiğini" diyen başka bir akıllı gibi))))

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Galiba unuttuk: Türk parası â€ËÅ“dolarâ€╠değil, â€ËÅ“liraâ€â•dır!

Murat Bardakçı

http://www.haberturk.com/yazarlar/mu...-degil-liradir

"İktisat'taki öğrencilik senelerimde, isimleri şimdi klâsikleşmiş olan hocalarımızın unutmamamız için sık sık tekrar ettikleri bir kuralı iyice bellemiştik: "Dövizin artışı fiyatları, özellikle de ithal malların fiyatlarını yükseltir ama asıl etkisi psikolojiktir. Halk"Döviz yükseliyor, perişan oluruz" endişesine bir kapıldı mı bozulan moralleri yerine getirmek zordur, toplumun endişesi katlanarak devam eder, gider" derlerdi."

Hocam sen tarihçiliğe devam et...

O konuda bile çekilmeyecek derecede iticisin ama bilgi önemli...

İktisat deyince, yalakalığın bile keyif vermez durumda...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Tesla'nın hayatını okuyorum da...

İnsanın içinde doğup büyüdüğü çağ ve coğrafya, ailesinden bile daha önemli gelişimi için.

5. Ekşi Sözlük te dolar kelimesine akrostiş şiir konusu açılmış,birazda gülelim..https://eksisozluk.com/dolara-akrost...?a=popular&p=2

6.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Tesla'nın hayatını okuyorum da...

İnsanın içinde doğup büyüdüğü çağ ve coğrafya, ailesinden bile daha önemli gelişimi için.
    Bizim mahallede büyüyenlerin hepsi torbacı oldu abi :D

7. "Dolar sanki memleketin resmî parası; bakkaldan ekmek, kasaptan kıyma, manavdan limon alırken “Borcum kaç dolar?†diye soruyormuşuz gibi"

Evet tam da aynen öyle yapıyoruz. Ekmeğin ham maddesi buğday Rusya veya Romanya'dan ithal ediliyor. Maya ithal. Ekmeği yapmak için kullandığın elektriğin yüzde 50'sini ithal doğalgazla (ağırlıklı Rusya'dan) üretiyorsun. Fırında kullandığın makine teçhizat muhtemelen Almanya'dan ithal. Kıyma'nın ham maddesi canlı hayvan ithalin yıllık 400 bin baş. Amerika'dan sonra en çok sığır ithal eden ve yiyen ülkesin (senden sonra 3. bir 5. dünya ülkesi Mısır). Sığır'a yedirdiğin yem ithal. Sığır'a vurduğun aşı ithal. Limon'un fidanı İspanya'dan, üstüne sıktığın haşerat ilacı ithal. Buğday'ı, ekmeği, limonu İstanbul'a sen ye diye taşıyan araçlar ithal, o aracın içine koyduğun ham petrol türevi dizel ithal.

Tek yerli olan şey yukarıda saydıklarını yiyen Sen'sin! Artık kim yerli kim ithal okuyan karar versin.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Akaryakıt fiyatlarına arka arkaya gelen zamların ardından bu kez indirim haberi geldi. Benzine gece yarısından itibaren 6-8 kuruş indirim gelecek.

Sayın bakalım kaç gün sürecek bu indirim...

İlk zam da bu yazımı alıntılayacağım...

Hani benzin zamları için otomatik demişti ya siyasinin biri.

Kendi işleri olmadığını ifade etmek için.

Neredeyse inanacağım.

Sayfa 412/1001 İlkİlk ... 312362402410411412413414422462512912 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •