Sayfa 499/1230 İlkİlk ... 399449489497498499500501509549599999 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,985 - 3,992 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. İleride, MBA öğrencilerine portföy yönetim stratejileri konulu bir ders anlatırsam...ilk derste anlatacağım şey, olasılık dağılım eğrisi, standart sapma, varyans filan olur...çünkü bu matematiği anlamayan, iyi bir yatırımcı olamaz bence.

Risk kelimesi Türkçemize yanlış geçmiş maalesef...risk, beklenen durumdan sapmadır aslında...yani her iki yöndeki sapma da risktir,,,bu nedenle terminoloji olarak aşağı yönlü, ya da yukarı yönlü risklerden bahsedilir...bir piyasada, benchmark, mesela u-100 yıllar itibariyle, %10-%15-%5 kazandırmış...ama yönetilen portföy %30-%50-%10 kazandırmışsa...bu portföy yönetimi risklidir ve uzun vade için tercih edilmemelidir.

Kulağa tuhaf geliyor değil mi? Evet, borsa %10 kazandırmışken...birisi ben %100 kazandım diyorsa, bence uzun vade yatırım açısından başarısızdır,

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İleride, MBA öğrencilerine portföy yönetim stratejileri konulu bir ders anlatırsam...ilk derste anlatacağım şey, olasılık dağılım eğrisi, standart sapma, varyans filan olur...çünkü bu matematiği anlamayan, iyi bir yatırımcı olamaz bence.

Risk kelimesi Türkçemize yanlış geçmiş maalesef...risk, beklenen durumdan sapmadır aslında...yani her iki yöndeki sapma da risktir,,,bu nedenle terminoloji olarak aşağı yönlü, ya da yukarı yönlü risklerden bahsedilir...bir piyasada, benchmark, mesela u-100 yıllar itibariyle, %10-%15-%5 kazandırmış...ama yönetilen portföy %30-%50-%10 kazandırmışsa...bu portföy yönetimi risklidir ve uzun vade için tercih edilmemelidir.

Kulağa tuhaf geliyor değil mi? Evet, borsa %10 kazandırmışken...birisi ben %100 kazandım diyorsa, bence uzun vade yatırım açısından başarısızdır,
    Yeni bir hisse çalışmanız var mı acaba ? Pegasus vs gibi başka bir maden gözünüze çarptı mı ?

3.  Alıntı Originally Posted by BuyukPatron Yazıyı Oku
    Yeni bir hisse çalışmanız var mı acaba ? Pegasus vs gibi başka bir maden gözünüze çarptı mı ?
    Şu an yok...üçüncü çeyrek bilançoları sonrası durum değerlendirmesi yapacağız,

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İleride, MBA öğrencilerine portföy yönetim stratejileri konulu bir ders anlatırsam...ilk derste anlatacağım şey, olasılık dağılım eğrisi, standart sapma, varyans filan olur...çünkü bu matematiği anlamayan, iyi bir yatırımcı olamaz bence.

O zaman bist 100 enflasyon karşısında genellikle zarar yazdığına göre uzun vadeli borsa yatırımı 30 yaş altı insanlar için mantıksız hale gelecektir...

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Alıntı Originally Posted by BuyukPatron Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Hocam,

Pegasus'u kaçıranlar sizden yeni kağıt duyumu arıyor gibi bir his var içimde. Halbuki sizin yönteminize göre hangi kağıdı seçeceğimiz stratejileri öğrensek yani balık tutmayı keşfetsek daha iyi bir değer yatırımcısı oluruz.

Diğer yandan risk yönetilebilir iken belirsizliği naıl yöneteceğiz?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sizleri dikkatli bir şekilde takip ediyoruz. Tüm değerlendirme ve analizleriniz için şimdiden teşekkürler

7. Öyle bir şey yok. Uzun vadede bist enf. i ezer geçer geçmişte çalışılmıştı.

Sorun şu. Gittim cukel ve kepez aldım. Bist te miyim bist teyim enflasyonu geçtim mi ohoo... cukel kepez ne oldu? Yoklar artık. Para ne oldu? Yok. Hanı bist 30 enf. i geçmişti? Geçti ama batmadıysan

Dolayısıyla ivmeli pozitif giden, fiyatı ucuz, geleceği parlak herkesin almak istediği kağıtları alıp hatta mümkünse bist 100 dışından bist 100 içine kağıtlar taşıyıp bunu da 10 15 20 sene sürdürmek mevzu. Bilanço analizi konjonktür analizi risk dağılımı alış satış noktaları belirlenmesi gibi temel kalemleri çok rahat ve mümkünse yarı otomatik yapıyor olmak gerekiyor ( beyaz yaka jargonuna bakar mısın ) sonrası kendiliğinden geliyor zaten. Ben bunu yapar hale daha 1 yıl önce gelebildim, öncesinde kazandım ama anlıyorum ki şanslı imisim.
     Alıntı Originally Posted by umbamba Yazıyı Oku
    O zaman bist 100 enflasyon karşısında genellikle zarar yazdığına göre uzun vadeli borsa yatırımı 30 yaş altı insanlar için mantıksız hale gelecektir...

8.  Alıntı Originally Posted by umbamba Yazıyı Oku

Hedef bist-100 ü %10-20 arası yenmek olmalı,,bunu becerebilirsen, bist reel olarak %3-5 kaybettirse bile, senin portföyün 6-7 yılda reel olarak ikiye katlanır...20 senede yaklaşık olarak portföyün reel olarak 8 e katlanması demek olur..bu da mutlu bir emeklilik için yeterli birikim demektir.

Borsamız dolar bazlı hemen hemen aynı yerde debelenir,,,eğer düzenli küçük alımlar yaparsanız maliyetiniz ortalama 15000-20000 dolar arası olur.

Sayfa 499/1230 İlkİlk ... 399449489497498499500501509549599999 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •