Arama sonucu : 6 madde; 1 - 6 arası.

Konu: temettü amaçlı örnek portföy stratejisi

temettü amaçlı örnek portföy stratejisi

Merhabalar, bu işin uzmanı değilim, işletme yüksek lisansında temel analiz, şirket değerleme vs. okudum ancak pratik tecrübem çok sınırlı.

Şimdi sizlere düşünce yöntemimi ve temettü portföyümde yer alması için seçtiğim hisselerden bahsedeceğim.

Öncelikle, bu portföyden hiç bir hisse ömür boyu satılmayacaktır, tek istisnası 3 sene üst üste temettü ödemeyip, dördüncü sene de ödememesidir. O durumda da, hissenin tamamı satılıp ya alternatif olarak bulunacak yeni bir temettü hissesine ya da portföyün geri kalanına eşit miktarda dağıtılacaktır.

Hisse yatırımına 0 TL kapital ile başlıyorum (yaklaşık 5 yıllık maaşım da yabancı ağırlıklı TEFAS fonları portföyümde var), her ay maaşımın yaklaşık %80'i (maaşımın %10'u bana fazlasıyla yetiyor) ile bu portföye tüm hisselere eşit ağırlık verecek şekilde dağıtacağım.

Birinci hedefim 3 yıllık maaşımı yani 45 ay (biz ona 4-5 sene diyelim), bu temettü portföyüne düzenli yatırmaktır. Sonrasında ağırlığı azaltıp yarısı temettü hisselerine yarısı yabancı fonlara (ETF, fon, vb.) şeklinde ömür boyu yatırıma devam etmeyi planlıyorum.

Menkul yatırımlarını gayrimenkul ile de dengele diyecek olursanız, o işlere pek girmek istemiyorum.

Buraya kadarlık kısım ana yatırım stratejimdi. Şimdi de portföyü nasıl tasarladım, onu anlatayım:

Öncelikle Türkiye'nin endüstriyel kabiliyetleri neler diye düşündüm, örneğin teknoloji değil, yazılım hiç değil (bilişim sektöründe yöneticiyim).

Biz araba ve yan sanayii işlerini seviyoruz ve yapabiliyoruz. İnşaat işinde de varız, diğer türlü yüksek teknoloji olmayan orta ve düşük seviye endüstriyel ürünlerin üretiminde iyiyiz.

Hizmet sektöründe çok iyiyiz, ancak hizmet ve perakende sektörlerini dışarıda bıraktım, çünkü önümüzdeki 30-40 yılda bu ülke bir yerlere gelecekse, bunu ancak dünyanın geri kalanının ihtiyaçlarını karşılayarak, yani ihracat odaklı şirketlerle yapabileceğiz kanaatindeyim. Güney Kore, Japonya, Çin, Almanya ve bilimum diğer yıkık ülkeler bu yöntem ile dünya sahnesinde kendilerine yer buldular, yani tek kurtuluş yolu akıllı olup durmadan çalışmak, üretmek arkadaşlar.

Bir de tüketiciye hizmet veren veya ürün satan firmaları da eliyorum, sosyal medya çok etkili, bir bakmışsınız Coca Cola dünyadan silinmiş. Tercihim bir uluslararası bir tedarik zincirinin sağlam halkalarından biri olan firmaları almaktır.

Böyle bir genelleme yaptıktan sonra, holdinglerden başladım listeme almaya, koç, sabancı vs. ancak dedim ki ben bu holdinglerin içindekilerin hepsini sevmiyorum, o yüzden içlerindeki hisselerden beğendiklerimi tek tek almayı tercih ettim, mesela finans firmalarını çıkarttım, çünkü paradan para kazanan komisyoncuların kimseye bir faydası yok (bknz. yukarıdaki paragrafta anlattıklarım). Yine de takdir ettiğim holdingler Alarko (ALARK) ve Borusan (BRYAT) listeye ekledim.

Başlarda inşaat hiç düşünmüyordum ancak yurtdışında güzel projeler yapan inşaat ve enerji firmalarını pas geçemedim. Bir konu da, dünya giderek dijitalleşiyor, şu anda ve gelecekte bu gezegenin en temel kaynak ihtiyacı hammadde değil enerjidir.

Otomobil ve türevi ürünler ile parça üreticilerini de ekledim, gelecek 30 yılda hangisi üste çıkar bilemeyiz, bilanço okumak, girişimleri takip etmek yetmez. O piyasada mutlaka yaygın bir şekilde bulunmak gerekiyor.

Endüstriyel devlerimizi de ekledim (EREGL-hiç beğenmiyorum sen koskoca firma ihracat oranın %10'larda, karşılık olarak KCAER de ekledim hiç değilse ihracat firması). Aristokratları yine de es geçmedim (SISE, TUPRS, vb.)

Kimya endüstrisi şu anda çok iyi gitmiyor ama otomotiv gibi ileride hep büyümek zorunda kalacak sektörlerden. İnovasyon konusunda mantıklı bir şeyler yapmaya çalışan ve bunu kendi imkanlarıyla yapan şirketlere iyi gözüyle bakıyorum (projelerinin anlamlı olup olmadığına bakıyorum, çocuk eğlendirecek yada devletten sürdürülebilirlik adına para tırtıklayacak şirketleri elemeye çalışıyorum).

Geniş listeyi oluşturduktan sonra, tek tek bu firmaların bilançolarını, yatırımcı sunumlarını okumadım, dediğim gibi 30 yılda bunlar bir şey ifade etmez, bu firmalar düzenli temettü ödeyebiliyorsa zaten bir şekilde iyi durumdadır. Onun yerine, internet sitelerini gezdim, ürünlerine baktım, faaliyet raporlarını okuyup ne kadar detay bilgi verdiklerine, ne kadar özenerek sitelerini, raporlarını ve sunumlarını hazırladıklarına baktım. Şirket kültürü ve disiplini, bilançodan çok daha önemlidir. İnovasyona yönelik açlıklarını anlamaya çalıştım, gelecekte ürün gamlarına farklı yeni ürünler katabilecekler mi ve bu yeni ürünleri çeşitli dünya pazarlarına gönderebilecekler mi onu kestirmeye çalıştım.

Sektörlere hakim değilim, dinamiklerini, döngülerini öğrenecek kadar çalışmadım, sadece elimizdeki bir avuç düzenli temettü ödeyen şirket içinden (60 tane falan var herhalde toplamda) gelecekte de var olmaya devam edecekleri arıyorum.

En sonunda beğendiğim hisseler arasında düzenli temettü ödemeyenleri eledim. Dolar bazında düzenli temettü artışlarını çıkartıp son 10 yıllık grafiklere baktım, yönü hafiften de olsa yukarı olmayanları eledim (elemeye kıyamadıklarım da var). Kaldı 26 tane hisse, tam sıralı liste (özkaynak büyüklüklerine göre) aşağıdadır:

ENKAI - Ukrayna savaşı bitsin, yine eski bildikleri usül projelerine devam ederler
    EREGL - Sevemiyorum ama herkes sanki temettü aristokratıymış gibi davranıyor, ustalara saygıdan aldım
    TUPRS - Çok iyi değil ama büyük, ülkemizin zaruri şirketlerinden
    SISE - Çok büyük ancak aslında daha gidecek çok yolu var, süreçsel anlamda da inovatif, Şişecam'da çalışırım
    FROTO - Yoruma gerek yok
    ARCLK - Arçelik mi Vesbe mı sorusunun cevabı bence ARCLK, güzel satıyor Avrupa'ya, ciddi inovasyon beklentim var kendilerinden, Şişecam gibi burada da çalışılabilir
    ENJSA - Enerji firması ve çalışabileceğimi düşündüğüm kalitede bir firma, dolayısıyla alıyorum
    DOAS - Normalde almazdım, ithalat + bakım firması, ancak BRYAT ile birlikte borusan otomotivi de alınca, dedim ki bunlar da eksik kalmasın hem iyi temettü veriyor, hem de görece tüm ithal otomotiv sektöründe varım artık
    ALARK - Parçalarını alamadığım için holding olarak almaya karar verdim, verimli bir kurum
    TOASO - Ford Otosan kadar iyi değil ancak pastada hep payı olacak gibi duruyor, kim bilir belki ileride FROTO'yu geçerler, hepsi yeni ürün ve pazar bulabilme becerilerine bağlı
    AKSEN - Enerji önemli (yukarıda açıklamasını yaptım)
    BRYAT - Aslında BRSAN almak istiyordum sadece ancak temettü vermiyor, mecburen yanındaki eşantiyonlarıyla birlikte alıyoruz
    VESBE - Vestel beyaz eşya bozuluyor, nasıl bu kadar ihrac edebiliyorlar anlamış değilim, gerçi arçelik de süper değil ama yani vestele tercih ederim. Vestel bünyesinde çalışmak da istemem doğrusu ama işte youtube etkisi diyelim, temettüsü de güzel alıyoruz
    AKSA - Keşke daha çok ihracat odaklı kimya endüstrisi firması olsaydı da düzenli temettü verseydi, ALKIM vs. diyenleriniz olacaktır, arkadaşlar kağıt endüstrisi yok olacak. DOW chemicals biraz daha yatırım yapsa keşke.
    TTRAK - Bir gün Caterpillar olması dileğiyle
    ASTOR - Enerji üreten, transformatör üreten, kablo vs üreten her firma gelecekte var olmaya devam edecek
    BRISA - Bunu almak şart değil ancak lastik üretip ihraç etmesi güzel, arkasında Sabancı var diye seçtim biraz da
    CIMSA - Bir tane çimento ihracatçısı da alayım, ENKA alıyorum madem, çimentocu da olsun dedim, en çok ihracat yapan ve inovasyona yatkınlık açısından en beğendiğimi seçtim, ancak çok iyi firma diyemiyorum
    KORDS - Bu firma finansal olarak biraz zayıf aslında, ancak kompozit malzeme inovasyonu yapan çok alternatif firmamız yok, değerli kendisi, sahip çıkılması lazım
    OTKAR - Diğer otomotiv firmalarını alıp Otokar almamak olmazdı
    KCAER - Ereğli'ye inat aldım, 3 yıl oldu temettü vermeye başlayalı, umarım düzenli devam eder, ihracat önemli
    GWIND - Diğer enerji şirketlerini alınca, doğan holding'in girişimine de hak tanımak istedim.
    SARKY - Firma ufak ve biraz riskli ancak bakır, gümüş ve altından daha önemli bir maden, elektrik ve elektronik için olmazsa olmaz
    EGEEN - ege endüstri harika bir ihracat firması, bunun bilançosuna da bakmıştım zamanında, diğer firmaların da örnek alması dileğiyle, tek derdi 1 lotun neredeyse asgari ücret fiyatına ulaşması, arkadaşların bedelsiz bölünme butonu çalışmıyor herhalde
    JANTSA - BRISA alınca lastiğin içini de dolduralım dedim
    YUNSA - Tekstil sektörü Türkiye'de malesef geriliyor, ancak Yünsa iyi bir firma, ürettiği top kumaşlar güzel firmalara gidiyor, büyük bir tedarik zincirinin halkası olmak en önemli şey

Aynı sektörden iki farklı firma alınmaz derler, ancak o modele çok inanmıyorum, eğer hangisinin başarılı olacağını kestiremiyorsanız, üstelik ürün gamlarında farklılaşma da varsa, örneğin FROTO ile OTKAR'ı karşılaştırmak anlamsız, farklı şeyler üretiyorlar, hepsinden alınmalı. FROTO ile TOFAŞ daha yakın ama yine de çok benzer değil, farklı kesimlere hitap söz konusu.

Başka firmalar da vardı listede, 50 60 adaydan 26'ya kadar inebildim. Düşünce tarzım hatalıysa, yada senin stratejine göre şu firmaları da alman lazımdı gözden kaçırmışsın derseniz memnuniyetle yorumlarını okuyup cevap yazarım.

Bu arada tüm bu çalışmayı yapmam yaklaşık 6 ay sürdü.

Sevgiler, saygılar.

2. Temettü25 endeksindeki 15-16 hisseye ilave olarak 3-5 tane de endeks dışından hisse taşıyorum (eregl gibi)

Hiçbir şey bilmeyen biri sadece temettü25 endeksine eşit olarak bölse parayı yine iyi kazanır benim gözlemlerime göre

Ytd

Haklısınız, hiç bir şey bilmemenin bir seviye ötesine geçmeye çalıştım bu çalışma ile.

Sıfır bilgi ile temettü portföyü kurulacak ise, ilk bakılacak yer TEFAS kar payı ödeyen hisse senedi yoğun fonlar, ikincisi de BIST Temettü25 endeksinde özkaynaklara göre sıralama yapıp en büyüklerden itibaren alabildiğiniz kadar almak çok basit ancak etkili teknikler gibi duruyor. Artı dediğiniz gibi bir kaç tane de beğendiğiniz, ben bu şirketi sevdim dediklerinizi ekleyince kazandırır zaten.

Endeksler üzerinden istatistiksel çalışmalar da yaptım, ister yurtiçi ister yurtdışı olsun kalburüstü firmalara zamana yayarak sepet kuracak şekilde yatırım yaptıktan (ETF, fon da olur) sonra hemen herkes giderlerinin tamamını temettülere ödetecek seviyeye gelebiliyor 15+ yılda. Önemli olan en doğru yatırımı yapmak değil, lüks harcama seviyesini sabit tutmak.

4. Konudaki portföy benimkinin neredeyse aynısı. Temettü25 i alan birisi de çoğunlukla bunları alıyor

5. Çalışmanın içeriği hakkında iyidir kötüdür fikir belirtmedim yanlış olmasın. Henüz okuyamadım çünkü. Kendi portföyümdeki kağıtların çoğunu görünce yazmak istedim sadece.

Okuyunca yorum yaparsanız sevinirim, akademik çalışmayla okuduğum kitaplardan öğrendiklerimle bu kadar yapabildim, daha ötesinde detaylı incelemelere tam zamanlı bir işte çalışırken vakit bulamıyorum.

Umarım doğru bir bakış açısı oluşturmuşumdur ve bu çalışmayı göze alamayanlara da bir başlangıç noktası olur. (yanlış düşünüyorsam sövmeyi unutmayın)

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •